مشاور کسب و کار کیست و چه کاری برای شما انجام می‌دهد؟

مشاور کسب و کار می تواند موجب صرفه جویی در هزینه و زمان صاحبان کسب و کار شود؛ درآمد آنها را افزایش دهد و منابع شرکت ها را به خوبی حفظ کند.

مشاوره کسب و کار حرفه ای است که مشاوره های ویژه؛ کارشناسانه و تخصصی را در یک زمینه خاص مانند امنیت (الکترونیکی یا فیزیکی)، مدیریت، حسابداری، قانون، منابع انسانی، بازاریابی (و روابط عمومی)، امور مالی، مهندسی، علوم، تحول دیجیتال و یا بسیاری از زمینه های تخصصی دیگر به صاحبان کسب و کار ارائه می دهد.

تفاوت مشاور و مشاور کسب و کار

یک مشاور معمولاً یک فرد متخصص و حرفه ای در زمینه ای خاص است و دانش گسترده ای در آن موضوع خاص دارد.

اگر بخواهیم خیلی ساده و خلاصه به تعریف یک “مشاور کسب و کار” بپردازیم باید بگوییم: ” مشاور کسب و کار، یک متخصص در یک زمینه خاص است که به عنوان مشاور یا راهنما در یک شرکت یا برای یک شخص یا اشخاص مختلفی کار می کند.”

انواع مشاور کسب و کار

نقش یک مشاور خارج از حوزه پزشکی (جایی که این اصطلاح به طور خاص برای یک درجه از پزشکی مانند مشاور خانواده و یا روانپزشک، استفاده می شود) می تواند تحت یکی از دو دسته کلی زیر باشد:

مشاور کسب و کار داخلی : کسی که در درون سازمانی فعالیت می کند، اما سایر بخش ها یا افراد (به عنوان مشتری) نیز می توانند در زمینه تخصص این فرد از او مشاوره بگیرند.

مشاور کسب و کار خارجی : شخصی که در خارج از کشور استخدام می شود (یا توسط یک شرکت یا سازمان دیگر) و معمولاً تخصص وی به طور موقت و با پرداخت هزینه ارائه می شود. به همین ترتیب این نوع مشاورها نیز معمولاً با مشتری های متغیر و متعددی درگیر می شوند.

مهم ترین ویژگی یک مشاور کسب و کار خوب

کار مشاور، مشاوره است؛ نه کمتر نه بیشتر، هدف کار او همین قدر ساده است. هیچ فرمول و راز جادویی وجود ندارد که باعث موفقیت یک مشاور نسبت به مشاور دیگر شود. اما آنچه یک مشاور خوب را از مشاور بد متمایز می کند، اشتیاق و انگیزه او برای تعالی و رشد کسب و کار شماست.

بله، یک مشاور کسب و کار خوب باید در زمینه موضوعی که در آن مشاوره می دهد، آگاهی کامل داشته باشد. در واقع، این آگاهی و اطلاعات اوست که تفاوت ایجاد می کند

چرا کسب و کارها باید از مشاور کسب و کار استفاده کنند؟

بیشتر صاحبان مشاغل کوچک تصور می کنند در کار خود بسیار ماهر هستند. به همین دلیل، هیچ گاه از هیچ مشاوری کمک نمی گیرند. البته که از این بابت به خود افتخار نیز می کنند.

آنها عادت دارند که همه کارها (تقریباً همه کارها) را خودشان انجام دهند. با این حال با عدم کمک گرفتن از یک مشاور برای تجارت هرچند کوچک خود، ممکن است برخی از مزایای مهم کسب و کار خود را از دست بدهند. در ادامه به بیان تنها چند مورد از مزایای مشاوره کسب و کار برای تجارت شما خواهیم پرداخت:

1 - مشاوره کسب و کار موجب می شود در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

آیا شما به عنوان یک مدیر، هنوز مالیات مربوط به تجارت خود را شخصا پرداخت می کنید؟ اگر چنین است، آیا منطقی است که شما وقت ارزشمند خود را صرف چنین کار پیچیده ای کنید که ممکن است خارج از حوزه تخصص شما نیز باشد؟

به نظر نمی رسد بیش از یک سوم (37 درصد) CFO در نظرسنجی “منابع مدیریت رابرت نیمی” چنین تصوری داشته باشند؛ در واقع، آنها گفتند که برای پرداخت مالیات مشاغل خود به مشاوران مالی و متخصصان پروژه مراجعه می کنند.

در مورد سایر مسائل مالی که مشاغل کوچک معمولاً با آنها دست و پنجه نرم می کنند، مانند کنترل هزینه ها یا افزایش کارایی، چطور؟ یک مشاور کسب و کار می تواند به شما در تهیه استراتژی های بهبود در هر دو جبهه کمک کند. اگر فعالیت شما در مسیر رشد سریع است، یک مشاور کسب و کار ماهر می تواند بینشی را فراهم کند که شما را در استفاده از فرصت های جدید به سوی جلو سوق دهد و از مشکلات بزرگی که ممکن است مانع موفقیت شما شده و سد راهتان شود، جلوگیری کند.

2 - در زمان مناسب از مشاور کسب و کار استفاده کنید.

حتی اگر ترجیح می دهید شخصاً به همه امور شغلی خود بپردازید، حداقل سعی کنید در هنگام بروز مسائل پیچیده یا حساس، با مشورت یک متخصص، از آن مشکل رهایی کامل پیدا کنید.

همچنین داشتن یک دیدگاه شخص ثالث در خصوص مواردی که نیاز به عینیت دارند، یا به اصطلاح داشتن یک “چشم اضافی” برای تأیید اینکه هیچ اشتباهی در یک روند مهم انجام نشده است، می تواند بسیار مفید باشد.

3 - برای تغییر حجم و ابعاد تجارت خود، باید از مشاوره کسب و کار استفاده کنید.

این یک سوال مهم است که صاحبان مشاغل باید به آن توجه کنند: اگر لازم است ناگهان و به طور قابل توجهی تجارت کوچک خود را گسترش دهید، آیا می توانید بدون مشاور به خوبی از عهده این کار برآیید؟

پاسخ این است که: اگر پشتیبانی و راهنمایی کافی برای تأمین افزایش تقاضا برای محصولات یا خدمات خود یا برآوردن نیازها یا پیشنهادات جدید را ندارید، شما به طور حتم:

به زودی مشتریان خود را ناامید خواهید کرد؛ به طور بالقوه به اعتبار کسب و کار خود آسیب خواهید رساند؛ مجبور می شوید بسیاری از کارمندان اصلی خود را تعدیل کرده و موجب نارضایتی سایر کارمندان خود شوید.

4 - برای ایجاد رشد و پیشرفتی بزرگ در آینده تجارت خود، باید از مشاور کسب و کار استفاده کنید.

مطمئنا شما نیز می خواهید تجارتتان در دراز مدت موفقیت و پیشرفتی چشمگیر داشته باشد. اما آیا می دانید رشد آینده شما از کجا آغاز خواهد شد؟

مشارکت با یک مشاور کسب و کار با تجربه برای پشتیبانی از مشاغل خود می تواند به شما در رسیدن به پاسخ این سوال کمک کرده و شما را در جهت درست رسیدن به موفقیت، راهنمایی کند.

برای استفاده از خدمات مشاوره کسب و کار لطفا فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.