دنیای مارکتینگ

بازاریابی کاتلر یکی از انواع بازاریابی مدرن

بازاریابی کاتلر یکی از انواع بازاریابی مدرن

در این مقاله می خواهیم از یک نوع بازاریابی مدرن  بنام بازاریابی کاتلر حرف بزنیم. اگر شما نیز تمایل دارید در مورد این نوع از بازاریابی و شخصیتی که این نوع را ابداع کرده است آشنا شوید پیشنهاد می کنیم با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

 

فیلیپ کاتلر کیست؟

فیلیپ کاتلر پدر بازاریابی مدرن، که بازاریابی کاتلر به نام او است، متولد 1931 مشاور، نویسنده و استاد بازاریابی مدرن است که آمریکایی می باشد. فیلیپ کاتلر نویسنده 80 عنوان در زمینه بازاریابی مدرن می باشد؛ کتاب های مدیریت بازاریابی، اصول بازاریابی کاتلر و بسیاری دیگر از عناوین در این زمینه از آثار وی می باشد.

کاتلر علاوه بر موارد گفته شده فوق، بر روی بازاریابی اجتماعی نیز متمرکز شده است. هدف او در این زمینه کمک به افراد و گروه هایی است که سبک زندگی سالم و ایمن را فرا بگیرند و آن را در زندگی و رفتار های خود اجرا نمایند. از این رو است که بسیاری از افراد و محققان در زمینه بازاریابی، وی را پدر بازاریابی مدرن نامیده اند.

 

دیدگاه کاتلر در بازاریابی کاتلر

فیلیپ کاتلر، پدر علم بازاریابی و بازاریابی مدرن

دیدگاه کاتلر در بازاریابی کاتلر:

وی در اصول بازاریابی کاتلر بر این موضوع معتقد بود که بازاریابی همانند فرآیند و پروسه ای اجتماعی و اداری است، که گروهی از مردم و گروه های مختلف می توانند به وسیله آن به خواسته های خود برسند و یا پاسخ نیاز های خود را به دست آورند.

همچنین فیلیپ کاتلر و دیگر نویسندگان کتاب اصول بازاریابی کاتلر بر این باور بودند که دو مفهوم بخش بندی کردن و موقعیت یابی در بازاریابی بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به مفهوم این دو اصل می پردازیم.

 1. اصل بخش بندی کردن: این اصل طبق نظر کاتلر بر این موضوع اشاره دارد که؛ باید در بحث بازاریابی برای خود هدفی را ایجاد و تعریف نمایید، این کار به این منظور است تا سطح رضایت مشتریان و گروه هدف شما افزایش یابد. از آنجایی که نمی توان سطح رضایت یکسانی را از همه افراد و گروه های هدف در بازاریابی کسب کرد، پس لازم است طبق بازاریابی کاتلر تعیین هدف در دستور کار قرار بگیرد.

تعیین هدف در نهایت به بخش بندی کردن می رسد از آن جهت که؛ حال شما با جامعه و مشتریان هدفی سروکار دارید که نیاز و خواسته یکسانی دارند. در واقع با تعیین هدف، بخش بندی صورت گرفته و در نتیجه نظم و احتمال موفقیت بیشتری با کار شما همرا می شود.

 1. اصل موقعیت یابی بازاریابی کاتلر: فیلیپ کاتلر برای رسیدن به موفقیت به شرکت ها پیشنهاد می کند که حتما از اصلی به نام موقعیت یابی بهره بگیرند. موقعیت یابی سبب می شود تا مشتریان و مخاطبان هدف در حیطه کاری شما، شما را بشناسند، به سوی شما بیایند و در صورت رضایت از فروش یا ارائه خدمات برند و شرکت شما به مشتری همیشگی شما تبدیل شوند.

 

بازاریابی کاتلر بر اساس نظریه خود فیلیپ کاتلر به سه نوع تقسیم بندی شده است

تقسیم بندی بازاریابی کاتلر بر اساس نظریه خود فیلیپ کاتلر

بازاریابی کاتلر بر اساس نظریه خود فیلیپ کاتلر به سه نوع تقسیم بندی شده است:

بازاریابی کاتلر در نوع اول

در نوع اول بازاریابی کاتلر، بیشتر تمرکز بر مفاهیم و نیاز های پایه ای مانند دسترسی و درک نیاز مشتری و اهداف او در بازار، ارائه بهترین و با کیفیت ترین محصولات و خدمات به مشتری در رفع نیاز و خواسته های او و نظارت بر اینکه شرکت های مرتبط با مشتری در انجام کار های خود از هیچ تلاش و خدماتی فروگذاری نکنند؛ بود.

بازاریابی کاتلر در نوع دوم

در این بخش از بازاریابی کاتلر، هدف ها و اجرای نقشه های بازاریابی کمی جزئی تر می شود؛ به این صورت که شرکت ها و افراد مقابل و مرتبط با مشتریان و مخاطبان هدف در این عقیده هستند که به شناخت و درک بیشتری از مخاطب و مشتری و نیازهای او در بازاریابی دست یابند. این اطلاعات به دست آمده کمک بسیاری به شرکت ها در ارائه خدمات بهتر و فروش محصولات با کیفیت تر به مشتریان می کند.

داده و اطلاعات به دست آمده همانند یک نقشه مطمئن برای شرکت ها است، در واقع آنها به این نتیجه می رسند که باید چه خدماتی را ارائه دهند و یا چه محصولی را به فروش برسانند تا مشتری خود را راضی سازند. این عمل نیز سبب می شود تا مشتریان بیشتری به سوی بازاریابی و شرکت شما روانه شوند.

بازاریابی کاتلر در نوع سوم:

در نظر فیلیپ کاتلر پیشرفته ترین و موفق ترین نوع بازاریابی مدرن در بازاریابی نوع سوم ارائه داده می شود. این نوع از بازاریابی بسیار پیشرفته  و در عین حال کمی دشوار است تا به نتیجه مورد نظر و موفقیت دست یابید؛ از این رو تنها تعداد محدودی از شرکت ها در دنیا توانسته اند بر اساس این نوع بازاریابی  به نتیجه برسند.

هدف و مقصود شرکت ها در این نوع بازاریابی علاوه بر دسترسی به هدف و نیاز مشتری این است؛ که با توجه به وضعیت اقتصادی حال که دچار نوسانات و ناپایداری هایی است، باید این مشکلات را برای مردم و مشتریان به حداقل رساند. در این نوع از بازاریابی در دنیای بازاریابی مدرن، اقداماتی صورت می گیرد که مشکلات و نیاز های مردم و مشتریان در دستور کار شرکت ها قرار میگیرد و در پی رفع آنها بر می آیند.

در بازاریابی نوع سوم فیلیپ کاتلر، شرکت ها هدفشان از کسب درآمد و افزایش سود به رفع نیاز و کمبود مشتریان تغییر میکند؛ و نهایت تلاش خود را در این راستا به کار می گیرند و با مشتریان همراه می شوند.

شاید این اقدامات در نوع سوم بازاریابی کاتلر بسیار جزئی به نظر برسد؛ اما بدانید این فعالیت و اهداف جهان را به جهانی مطلوب تبدیل خواهد کرد. به طور کلی باید گفت که این نوع از بازاریابی در دنیای بازاریابی مدرن، مشتری و ارزش های او، نیاز ها و خدمات را در کنار یکدیگر قرار می دهد.

اگر نگاهی به اصول بازاریابی فیلیپ کاتلر بیندازید متوجه می شوید که کاتلر به شدت توصیه می کند که شرکت ها خدمات و فروش خود را بر اساس نوع سوم پیش ببرند؛ نکته مهم دیگری که کاتلر به آن اشاره دارد این است که این پیشروی گام به گام صورت بگیرد و از جهش یکباره تغییر بازاریابی نوع اول به نوع سوم بازاریابی به شدت خودداری شود. نیاز است در این مسیر به هر کدام از انواع بازاریابی کاتلر شناخت و درک کامل پیدا کنید و سپس نوع بعدی را در کار و ارائه خدمات به کار بگیرید.

 

چند نکته کوچک بازاریابی کاتلر برای موفقیت

چند نکته کوچک بازاریابی کاتلر برای موفقیت

چند نکته کوچک بازاریابی کاتلر که بسیار بر موفقیت در بازاریابی موثر است:

چند نکته و اصولی که در ادامه به آنها می پردازیم برگرفته از  سخنان و تجربه کاری چندین سالهی فیلیپ کاتلر در دنیای بازاریابی مدرن است. به بسیاری از مشاغل و شرکت های فعال در بازاریابی توصیه می شود؛ که این اصول معرفی شده و توصیه شده توسط فیلیپ کاتلر را به کار بگیرند.

 1. فیلیپ کاتلر عقیده داشت که؛ فراگرفتن بازاریابی و آموزش آن بسیار آسان است اما برای تکمیل این آموزه ها به زمان بسیار زیادی نیاز است. در واقع یادگیری بازاریابی مدرن شاید فرایندی چند روزه باشد اما اجرا و تکمیل مهارت های بازاریابی به چندین سال و یا حتی یک عمر نیاز دارد.
 2. فیلیپ کاتلر در اصول بازاریابی کاتلر، بازاریابی را در سه جمله خلاصه کرده است؛ حفظ کیفیت کالا و خدمات، شناخت ارزش مشتری و ارائه خدمات و فروش مناسب به مشتری.
 3. خدماتی که یک شرکت به مخاطبان هدف و یا مشتریان خود ارائه می دهد باید به نحوی مطلوب و با کیفیت باشد، که طبق گفته ی فیلیپ کاتلر لبخند رضایت را بر روی لبان مشتری بنشاند.
 4. در مورد فروش یک شرکت، کف فروش بخشی از آن شرکت است باید گفت؛ فروشنده و آن شرکت مرتبط با مشتری باید به گونه‌ای فروش را انجام دهد که گویی این فرایند تمام فعالیت آن شرکت است، در واقع باید عمل فروش به نحو احسنت صورت بگیرد.
 5. در بازاریابی کاتلر چیزی به نام تبلیغ برای یک شرکت وجود ندارد بلکه باید در ارائه خدمات و فروش به گونه ای بدرخشید که کار و فعالیت شما خودش یک تبلیغ بسیار قوی برای سایرین باشد. رضایت مشتریان و مخاطبان هدف شما می تواند همانند یک تبلیغات گسترده و قدرتمند عمل کند و بسیاری از مخاطبان را به سوی شرکتو برند شما بکشاند و آنها را به یک مشتری همیشگی تبدیل نماید.
 6. فیلیپ کاتلر در اصول بازاریابی کاتلر می گوید؛ مهم ترین اصل در موفقیت و درخشیدن در دنیای بازاریابی مدرن، ارتباط با مشتری و یا اصطلاحا مشتری مداری است. برای جذب مشتری و فروش، اولین گام ارتباط مناسب و صحیح با مشتری است. در واقع اگر ارتباط اولیه با مشتری به درستی پیش نرود به احتمال زیاد رو به شکست پیش خواهید رفت.

مشتری اصلی ترین رکن در بازاریابی است.

 

 1. برای حفظ و جذب مشتری به صورت مداوم و همیشگی، نیاز دارید تا اصول و روش هایی را به کار بگیرید که در عین هزینه کم بهترین کیفیت را داشته باشد؛ و از همه مهم تر در بهترین حالت ممکن و بهآسانی نیاز مشتری و مخاطب را رفع کند.
 2. اصول بازاریابی  عنوان می کند که؛ یک شرکت بازاریابی خوب در رفع نیاز مشتریان به خوبی عمل می کند اما؛ یک شرکت بازاریابی درجه یک و عالی خودش یک بازار را پدید می آورد.
 3. درست است در عرصه ی بازاریابی مدرن سودآوری بسیار قابل توجه و مهم می باشد؛ اما یک شرکت خوب و قابل قبول اولویت اول خود را کیفیت خدمات و محصولات در نظر میگیرد.
 • کاتلر در بازاریابی کاتلر بر این موضوع تاکید داشت که؛ باید بسیار محتاطانه بازار و مشتری هدف را برگزید و به آن خدمات ارائه داد تا به استراتژی برنده شدن و موفقیت، دست یافت.
 • همانطور که در بالا به اصل موقعیت شناسی اشاره شد با در ادامه گفت که؛ لازم است یک شرکت مشتری خود و مکان حضور آن را بشناسد، این موضوع موقعیت یابی شرکت را ارائه خدمات بسیار به جلو پیش خواهد برد.
 • در  این بازاریابی سه سطح از شرکت ها وجود دارد: سطح اول شرکت های ضعیف هستند که این شرکت ها رقیبان کاری خود را نادیده میگیرند و به آنها توجهی ندارند، سطح دوم شرکت های متوسطی هستند که بدون هیچ تلاش و ایده پردازی ای به تقلید از شرکت های رقیب می پردازند و سطح سوم، شرکت های قوی و قدرتمندی هستند که رهبری و هدایت رقیبان خود را به دست گرفته اند. پس در بازاریابی مدرن ضروری است که ایده های خود را داشته باشید و بسیار تلاش کنید تا قدرتمند شوید و از رقیبان خود پیشی بگیرید.

بازاریابان موفق رقبای خود را نادیده نمی گیرند؛ در واقع آنها را رهبری می کنند.

 

 • بر اساس تجربه ی چندین ساله و موفق فیلیپ کاتلر در بازاریابی مدرن، می توان به این نتیجه رسید که باید قالب و نوع بازاریابی خود را که صرفا بر روی فروش محصولات متمرکز شده است، به قالب رفع نیاز و برآورده ساختن خواسته های مشتری و مخاطب تغییر داد.
 • سرعت عمل و هوش در بازاریابی مدرن بسیار حائز اهمیت هستند. بازاریابی کاتلر اینگونه بیان می کند که باید به گونه ای در بازاریابی عمل کنید؛ که از یک ثانیه قبل خود پیشرفت های بیشتری را کسب کرده باشید و همچنین رتبه و جایگاه شما در میان سایر رقیبان بازاریابی افزایش یافته باشد.
 • فیلیپ کاتلر این اصل را هم همواره در نظر داشت که؛ آن شرکت و بازاریابی موفق خواهد بود که استمرار و پیوستگی در ارائه خدمات و فروش محصولات با کیفیت و قابل قبول را تا پایان کار خود حفظ کند. اگر این استمرار کیفیتی حفظ نشود؛ قطعا کار شما به شکست می انجامد و مشتریان و مخاطبان از شما جدا خواهند شد.
 • اگر در بازاریابی شما صرفا یک فروشنده هستید، بهتر است از این کار دست بکشید و خودتان به یک تولید کننده تبدیل شوید. اگر خودتان تولید کننده شوید و ایده ای تازه و جدید را خلق کنید قطعا سود بیشتری را به دست خواهید آورد.
 • بهترین توصیه برای شرکت های تازه کار و کوچک تر این است؛ که باید آنها در ابتدا بر روی یک گروه خاص و در یک محدوده کوچکتر تمرکز کنند و کار خود را پیش ببرند و سپس به سوی هدف های بزرگتر و مخاطبان بیشتر پیش بروند.
 • این را هم بدانید؛ هنگامیکه مخاطب و مشتری به سراغ شما می آید، اگر در قبال همه چیز او از جمله نیاز و خواسته های او احساس مسئولیت کنید و تا رفع آنها دست از تلاش برندارید؛ قطا به یک بازاریاب موفق و منحصر به فرد تبدیل خواهید شد که مخاطبان شما به مشتریان همیشگی تبدیل خواهند شد.
 • بسیاری از بازاریابان موفق جهانی به این نتیجه رسیده اند که در جهان امروزه و با پیشرفت های لحظه ای دنیا، بازاریابی نیز دستخوش تغییرات است و نقطه ی پایانی برای آن تعریف نشده است؛ پس باید هر لحظه فعالیت خود را مطابق مشتریان و نیاز های جدید آن ها پیش ببریم.

 

نتیجه گیری:

فیلیپ کاتلر به همراه کوین کلر، کتابی تحت عنوان اصول بازاریابی را نوشته اند؛ که تمام نکات و تجربیات این دو بازاریاب موفق توضیح داده شده است. امیدواریم در این مقاله با بازاریابی کاتلر و نکات مهم در ارتباط با آن آشنا شده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید