مشاوره کسب وکار

رهبری کسب و کار با استفاده از کوچینگ چگونه است؟

رهبری کسب و کار با استفاده از کوچینگ چگونه است؟

 رهبری کسب و کار امروزه به یکی از کسب و کارهای معروف و محبوب تبدیل شده است که تمامی جهان درباره آن صحبت می کنند و به نوعی نقل قول همگی آن ها چیزی شده به نام « کوچینگ رهبری ». شرکت های فعال آمریکایی سالیان سال است که در این زمینه فعالیت می کنند و چیزی حدود 15 تا 16 میلیارد دلار تا به امروز صرف این بخش از کسب و کار کرده اند.

به همین دلیل است که رهبری کسب و کار به سرعت در حال پیشرفت است و همه علاقه دارند تا بیشتر راجع به کوچینگ رهبری یا Leadership Coaching بدانند. در ادامه قصد داریم تا نگاهی دقیق تر به این رهبری گسترده و مزایای آن برای افراد صحبت کنیم. در ابتدا بهتر است به جمله معروفی از باب ناردلی در یکی از برنامه های او بپردازیم که می گوید:

“مردم هرگز به حداکثر توانایی های بالقوه خود دسترسی پیدا نخواهند کرد مگر با استفاده از کوچینگ”

رهبری کسب و کار چیست؟

درک بهتر از کوچینگ رهبری

رهبری کسب و کار چیست؟

برای اینکه درک بهتری از کوچینگ رهبری داشته باشید، بهتر است که به هر دو بخش این کلمه یعنی Leadership Coaching توجه داشته باشید.

  • کوچینگ یا Coaching چیست؟

کوچینگ را این روزها شاید به وفور شنیده باشید و یا در خیلی از صحبت ها و اصطلاحات آن را به کار برده باشید. پس به معنای آن در دیکشنری آکسفورد اشاره نمی کنیم و یک راست ربط آن را با کسب و کار و رهبری کردن آن بررسی خواهیم کرد.

به طور کلی فردی را در نظر بگیرید که می خواهد به توسعه و فرآیند دستیابی به یادگیری کمک کند؛ درواقع فردی که بتواند اسکیلز یا توانایی های خود را در یک زمینه ای ارتقاء ببخشد و برای بهبودی آن تلاش کند را کوچینگ می گویند. حال این می تواند هم در زمینه مادی باشد و هم معنوی. بسته به مکان و موضوع و بر اساس نیاز فرد این مورد متغیر خواهد بود.

  • رهبری یا Leadership چیست؟

همین الان اگر رهبری را در گوگل سرچ کنید بالغ بر 117 میلیون بار معنا از آن دریافت خواهید کرد. ولی این مورد بر اساس توانایی ها و باورهای فردی تغییر می کند. واگرایی های مخصوص و ظریفی برای این مورد تعریف می شود و معمولا برای انگیزه دادن و الهام بخشیدن به افراد در نظر گرفته می شود.

استراتژی ها و سبک ها نیز می توانند در این موضوع دخیل باشند. اما موضوع اصلی ما که همان رهبری کسب و کار است معنای جدیدی را برای این ترکیب خلق می کند.

تعریف کوچینگ رهبری یا رهبری کسب و کار

گروه یا فردی که تلاش می کند تا یک سازمان را توسعه دادن و ارتقاء دهد

تعریف کوچینگ رهبری یا رهبری کسب و کار

در تعریف رهبری کسب و کار، گروه یا فردی تلاش می کند تا یک سازمان را برای توسعه دادن و رسیدن به یک ارتقاء، برتری، راهنمایی و حمایت کند. همانطور که گفتیم این رهبری می تواند هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی انجام شود.

در بسیاری از کارهای سازمانی بسیاری از افراد از کوچینگ رهبری گروهی حمایت می کنند و در کارهای فردی نیز استفاده از رهبری کسب و کار می تواند تأثیر بسزایی در داشتن یک چشم انداز بی نظیر داشته باشد.

اما دانستن تعریف Leadership Coaching به تنهایی کافی نیست، از این رو برای اینکه یک رهبری کسب و کار حرفه ای داشته باشید باید 10 نکته کلیدی را بدانید. پس برای آشنایی با 10 نکته کلیدی کوچینگ رهبری با ما همراه باشید.

 

10 نکته ی کلیدی که شما را در رهبری کسب و کار بی نظیر می کند

نکته ای که بهتر است در همین ابتدا به آن اشاره کنیم، این است که معمولا تمامی رهبران چه به صورت گروهی و چه به صورت فردی دوست دارند تا تمامی تجاربشان را در زمینه کسب و کارها و رهبری آن با شما در میان بگذارند.

هر رهبری برای انگیزه دادن در کسب و کارها روش و شیوه های خاص خودش را دارد. مهارت های کوچک و کلیدی همواره کارساز هستند و برای همین قصد داریم تا 10 مورد از موارد مشترک در میان رهبران کسب و کار را برای شما بیان کنیم. پس با مطالعه این نکته های کوچک و کاربردی، به نوع رهبری خود رنگ دیگری ببخشید.

1.آموزش به مشتاقان Leadership Coaching را فراموش نکنید

یکی از راه هایی که می توانید خود و کسب و کارتان را به دیگران اثبات کنید این است که هر آنچه که می دانید را به دیگران هم آموزش دهید. از زمان های دور تا به امروز همه ما می دانیم که تا چیزی را به دیگران نیاموزیم، خود هم در آن خبره نمی شویم.

پس می توانید به عنوان یک رهبر از مدیر ارشد خود بخواهید تا دوره هایی را برای رهبری کسب و کار برگزار کند و فرصتی را فراهم کند تا دیگران هم یاد بگیرند و تمرین کنند.

2.در رهبری کسب و کار کنجکاو بمانید

بدون کنجکاوی هرگز معنا و مفهومی را که در تیم و خود نهفته دارید را کشف نخواهید کرد. پس رهبری در کسب و کار موفق است که بتواند حس کنجاوی خود را فعال نگه دارد.

 

3.امنیت احساسی را برای افراد ایجاد کنید

سعی کنید برای کارکنان خود محیط امنی را بوجود آورید. زمانی که افراد در ترس و فشار باشند، نمی توانند تمرکز درستی بر روی امور داشته باشند و در نتیجه پنهان کاری می کنند و کارها را با بازدهی بالا به انجام نمی رسانند.

احساس تعلق خاطر را در کارکنان خود با سوال های چالش برانگیز زنده نگه دارید

زنده نگه داشتن حس تغلق خاطر در کارکنان

4.احساس تعلق خاطر را در کارکنان خود با سوال های چالش برانگیز زنده نگه دارید

در حقیقت تعریف دقیق تر از این مورد این است که حسی را در افراد ایجاد کنید که همواره در تکاپو باشد و راهکارهای تازه تری را برای رسیدن و کشف یک هدف امتحان کند.

5.توانمندی ها را بشناسید

رهبری کسب و کار با استفاده از ویژگی های تیمی و شناخت آن ها قوت می گیرد. پس همواره سعی کنید که تمامی توانایی های افراد حاضر در تیم تان را بشناسید و به آن ها کیفیت ببخشید.

6.گوش شنوا باشید

هیچ چیزی در Leadership Coaching به اندازه گوش شنوا بودن برای کارکنان دلپذیر نخواهد بود.

 

7.همان چیزی باشید که از دیگران انتظار دارید

رمز موفقیت در رهبری کوچینگ این است که همانطوری رفتار کنید که دوست دارید دیگران آنگونه باشند. پس داشتن یک شخصیت نوع دوستانه می تواند به پیشرفت شما کمک کند.

8.موفقیت تیم شما باید اولویت اولتان باشد

مدام در حال اندیشه و راه هایی باشید که موفقیت و رسیدن به هدف تیم شما را تسریع ببخشد و آن را در اولویت قرار دهد.

9.هر روز جلسه بگذارید

داشتن جلسات هرچند کوتاه ولی روزانه کیفیت را در رهبری کسب و کار ارتقاء می بخشد.

10.پویا بودن را از دیگران بخواهید

جلساتی که برای اعضای تیم اجرا می کنید باید فعال گونه و به دور از تلف شدن وقت باشد.

نتیجه گیری:

در این مقاله خواستیم در مورد یکی دیگر از انواع کوچینگ به نام کوچینگ رهبری(رهبری کسب و کار) حرف بزنیم. همینطور در مورد نکات کلیدی که رعایت آن هر فردی را به عنوان یک رهبر کسب و کار کارآمد و بی نظیر می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید