بیزینس و کوچینگ

لایف کوچینگ و تاثیر آن در موفقیت ما

لایف کوچینگ

لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی از شغل های جدید است که به شما کمک می‌کند تا بهترین نمونه خود کشف کنید و به سمت زندگی ایده‌آل خود هدایت کنید. در این مقاله می‌خوانید که لایف کوچینگ چیست و چگونه می‌تواند برای زندگی و اهداف شما نجات‌بخش باشد.

در نظر بگیرید که همه ما مشکلات و چالش‌هایی در زندگی داریم، دلمان می‌خواهد این شرایط را تغییر دهیم و دلمان می‌خواهد زندگی ما در یک روند و مسیر درست قرار بگیرد. ما بارها تصمیم گرفته‌ایم این شرایط را تغییر دهیم ولی اغلب تلاشی که کرده‌ایم یا با شکست مواجه شده یا بعد از مدتی از ادامه روندی که پیش گرفته‌ایم خسته می‌شویم و دیگر به ادامه دادن فکر نمی‌کنیم  تا زمانی که مجددا احساس کنیم به پوچی رسیده‌ایم.

همه ما نیاز به شخصی داریم که از کنار بایستد و زندگی ما را تماشا کند. تمام نواقص و کم‌کاری ها، ایرادات و چالش‌های ما را ببیند و کاملا بی‌طرفانه با ما صحبت کند، راهکار ارائه دهد و از ما حمایت و پشتیبانی کند.

وظیفه یک لایف کوچ، همانند رواشناس و تراپیست نیست. لایف کوچ مشاور نیست، پشتیبان نیست. در واقع لایف کوچ تمامی این کارها را انجام می‌دهد اما در مقیاس وسیع‌تر.

لایف کوچ یک شنونده فعال است. به تمامی صحبت‌های شما گوش میدهد و کاملا بی‌طرف، برای مشکلات شما به دنبال راهکار می‌گردد و تمامی تلاشش برای این است که راهکارهایی برای تغییر رفتارهای شما ارائه دهد و کمک کند تا بتوانید این تغییرها را در رفتارتان ملکه کنید و بتوانید به ارتقایی از خود برسید که تا به‌حال این لول از شخصیت خود را ندیده بودید و نمی‌دانستید که شماهم توانایی انجام بسیاری از کارهای سخت را دارید.

لایف کوچینگ چیست

لایف کوچینگ چیست؟

برای درک بهتر این عنوان، با یک مثال شروع میکنم: فرض کنید یک دستگاهی ساخته شده، که بسیار هوشمند و قدرتمند است. کار این دستگاه این است که شما را آنالیز می‌کند، چالش‌هایی که داشته و دارید را بررسی می‌کند، مطابق شخصیت شما، یک برنامه می‌نویسد و به آرامی این برنامه را در مغز شما بارگذاری می‌کند. این برنامه اینگونه است که کاملا منحصر به فرد نوشته می‌شود. افرادی که از این دستگاه استفاده کرده‌اند می‌دانند که ضریب موفقیت و رشد و پیشرفت بسیار بالاست و نتیجه بسیار مطلوبی از این دستگاه گرفته‌اند. این دستگاه تضمین می‌کند که اگر شما واقعا به فکر تغییر هستید و دلتان می‌خواهد مسیر و رسالت واقعی خود را پیدا کنید، شما را به یک نتیجه عالی می‌رساند و به شما کمک می‌کند به خودباوری برسید. طوری که از یک جایی به بعد، می‌توانید به تنهایی در سخت‌ترین مسیرها هم قدم بردارید، زیرا که به اندازه کافی آماده قرارگیری در مسیرهایی را که دوست دارید شده‌اید.

این دستگاه یک انسان از جنس خود شماست. که تمامی چالش‌ها و موانع و مشکلات مشابه با شما را تجربه کرده و با جنس این مشکلات آشنایی دارد و کاملا شما را درک می‌کند. سالها تحصیل کرده، علوم بسیاری را کسب کرده و به جایگاهی رسیده است که می‌تواند یک انسان را آنالیز کند، دردهای او را ببیند، برای دقایقی حتی، بتواند به جای افراد زندگی کند تا بتواند کاملا بی‌طرف قضاوت کند و برای مشکلات افراد راهکارهای سازنده ارائه بدهد.

 

لایف کوچ کیست و چگونه عمل می کند؟

لایف کوچ شما را وادار می‌کند که مسئولیت‌پذیر باشید. به شما نشان می‌دهد که مسئولیت پذیری بهترین سکوی پرواز برای شماست. اگر مسئولیت زندگیتان را به عهده بگیرید، به مراحل جدیدتری وارد خواهید شد و کلید درهایی که تا امروز، فکر می‌کردید به روی شما بسته است، در دستانتان قرار می‌گیرید.

کاری که یک لایف کوچ انجام می‌دهد این است تا آخرین قطره استعداد شما را شکوفا می‌کند و به شما کمک می‌کند بتوانید یک ناجی برای پارت‌های مختلف زندگی خود باشید.

ویژگی مهم مزایای لایف کوچینگ

ویژگی مهم لایف کوچینگ:

به ویژگی‌های یک مادر فکر کنید. یک مادر برای اینکه بتواند یک کودک را به بهترین نحو تربیت بکند، باید در چندین رشته مختلف مهارت داشته باشد. مثلا باید روانشناس ماهری باشد، آشپز، مربی مهارت، مربی خلاقیت، پزشک، مربی کودک، معلم، مربی رقص و ورزش و… باشد، پرشور و اشتیاق باشد، تمرکز و انرژی بالایی داشته باشد، تا بتواند یک فرزند شاد و موفق را پرورش بدهد. یک مادر تمامی این مهارت‌ها را تجربی کسب می‌کند. یک لایف کوچ همانند یک مادر است، با این تفاوت که تمامی این مهارت‌ها را تحصیل می‌کند و به صورت حرفه‌ای بر روی موضوعی که روی آن کار می‌کند، تسلط دارد. یک لایف کوچ باید روانشناس، تراپیست، روانکاو و مشاور ماهری باشد.

کوچینگ کسب‌و‌کار یا بیزینس کوچینگ از شاخه های دیگر کوچینگ است که شما را دربهبود عملکرد کسب‌و‌کار کمک می‌کند. برای برخورداری از این مهم می‌توانید با ورود به قسمت آکادمی مواساتی دوره مورد نظر خود را انتخاب و از آن بهره‌مند شوید.

از ویژگی هایی که یک کوچ باید آنها را دارا باشد، عبارت است از:

 1. متمرکز باشد: یک کوچ، بعنوان یک انسان، مشکلات و چالش‌های خاص خود را دارد. او هم مثل همه ما با مشکلات مخصوص به خود درگیر است. اما باید بتواند مسیر کار و زندگی خود را از یکدیگر تفکیک کند و اجازه ندهد این مسائل بر روی روند کارش تاثیرگذار باشد. تمرکز بالایی در رفتارات مخاطبانش داشته باشد و مدیریت زمان درستی داشته باشد. به‌طور کلی یک کوچ باید بسیار دقیق باشد.
 2. شنونده فعالی باشد: از وظایف اصلی یک کوچ، درست گوش دادن و کسب اطلاعات دقیق و کشف مخاطبش می‌باشد. یک آنالیز درست نتیجه شنونده درست بودن است.
 3. کند و کاو کند: کنجکاوی یک کوچ، باعث به دست آوردن اطلاعات دقیقتری از مخاطب می‌شود. کنجکاوی و کند و کاو کردن کوچ باعث می‌شود، مخاطب اطلاعات و باگ‌هایی را به زبان بیاورد که درباره آنها، حتی در خلوت خودش هم صحبت نمی‌کند. چه‌بسا این صحبت‌ها عامل اصلی مشکلاتی‌ست که یک فرد را دچار می‌کند.
 4. هوشمند و هوشیار باشد: یک کوچ باید بتواند با «نیمه‌تاریک وجود هر فرد» ارتباط بگیرد و بتواند به مشکلات عمیق فرد دسترسی پیدا کند.
 5. صبور باشد: لایف کوچینگ بسیار کار سختی است. چراکه در انواع دیگر کوچینگ، افراد کمتر با خود واقعیشان رو به رو هستند و چالش‌ها و خود درگیری‌ها، مانع آنها نیست، اما در لایف کوچینگ، مخاطب با تمام زندگی، کم و کاستی‌ها، کمبودها، خاطرات تلخ و…. درگیر است و اگر شخص پذیرا و آماده بهبودی نباشد کار یک کوچ بسیار سخت است. کوچ باید مثل یک دستگاه انگیزه‌ساز عمل کند.
 6. لحن و بیان: هرچه از دل برآید بر دل نشیند. سخنانی می‌توانند عمیق و تاثیرگذار باشند که کاملا با زبان مخاطب بیان شوند. یک کوچ حرفه‌ای، دقیقا باید این نکته را در نظر داشته باشد که به زبان خود فرد صحبت کند و باید روندی را در صحبت پیش بگیرد که مخاطب احساس کند با دوست صمیمی خود صحبت می‌کند.
 7. صداقت داشته باشد: یک کوچ باید کاملا صادقانه با مخاطب خود صحبت کند. وجدان جامعه بیدار است، و خوشبختانه انسان‌ها به درجه‌ای از آگاهی رسیده‌اند که می‌توانند فرق بین راست و دروغ را تشخص بدهند. و موردی که وجود دارد این است که هرچقدر کوچ صادق‌تر باشد و نظرات درست را صریح‌تر بیان کند، مخاطب اعتماد بیشتری به او خواهد کرد.
 8. پرشور و اشتیاق باشد: معمولا افرادی که در ابتدا به کوچ مراجعه میکنند، در اوایل جلسات، افراد شاد و باانگیزه‌ای نیستند. گاها افرادی بسیار افسرده و یا حتی افرادی هستند که به‌طور کامل از خود ناامیدند. در واقع افرادی هستند که کوچینگ را آخرین راهکار میدانند. کوچ باید بتواند عواطف درونی خود را کنترل کند، لایف استایل درستی برای خود داشته باشد تا بتواند با این افراد درست ترین رفتار را داشته باشد که تاثیرگذار باشد.
 9. نفوذ در کلام داشته باشد: مهم نیست جلسات کوچینگ، حضوری برگزار شود یا غیرحضوری، تمامی پیامی که یک کوچ به مخاطب انتقال میدهد، از طریق کلام است. در مقالات قبلی گفتیم که کلام آنقدر تاثیرگذار است که میتوان با کلمات آدم کشت. عکس این موضوع هم وجود دارد. کلمات قادرند انسانی را از مرگ نجات ببخشند. کوچ با کلامش می‌تواند رویه زندگی فرد را تغییر دهد و راهکارهایی که ارائه میدهد، نه‌تنها خود یک شخص را، بلکه اطرافیان و حتی نسل بعدی آن فرد را بیمه می‌کند، چراکه افراد، وقتی به یک رشد و پیشرفت میرسند، برای اطرافیانشان صحبت میکنند و سعی میکنند به کسانی که برایشان عزیز هستند کمک کنند تا آنان نیز حال بهتری پیدا کنند و همچنین کلمات در ذهن افراد می ماند، و قطعا صحبت‌هایی که تاثیرگذارند، سینه به سینه به نسل‌های بعدی هم منتقل خواهند شد.

پس کوچینگ فقط یک نگاه کوتاه مدت نیست و تاثیر آن می‌تواند بسیار بلندمدت باشد.

 1. تمام تلاشش را به کار بگیرد تا فرد به خود ایده‌آلش برسد: مهمترین هدف کوچینگ همین است. بتواند فرد را به پذیرش، ریکاوری و تجدید قوا برساند و تا زمانی که بتواند به یک شخصیت ثابت و ایده‌آل برسد همراهیش کند.

مزایای لایف کوچینگ چیست

مزایای لایف کوچینگ چیست؟

 1. از مزایای داشتن لایف کوچ، وجود یک منبع برای انگیزه و انرژی است.
 2. کمک به پذیرش مسائلی که حتی فکر کردن به آنها برای افراد سخت است.
 3. نظم گرفتن کارها و فعالیت‌های روزانه و ایجاد یک روتین منظم که ضریب خطای آن کم است.
 4. پیشی گرفتن از شخصیتی که در حال حاضر دارند و تجربه کردن یک رشد چشمگیر.
 5. مسئولیت پذیرتر شدن.
 6. ارتقا اعتماد به نفس.
 7. رسیدگی درست به امورات و برنامه‌ها.
 8. ارتقا خلاقیت.
 9. رسیدن به رضایت فردی.
 10. داشتن پشتیبان و حامی.
 11. تصمیم گیری درست.
 12. لذت‌بخش‌تر شدن زندگی.
 13. آگاهی از احساسات و عواطف و کنترل و جهت‌دهی درست.
 14. خارج شدن از محیط امن و شکستن محدودیت‌های ذهنی.
 15. دستیابی به اهداف.
 16. بهبود روابط فردی، کاری و اجتماعی.
 17. ایجاد یک لایف استایل خوب.
 18. قرار گرفتن در مسیر موفقیت.
 19. داشتن انرژی و انگیزه بالا.
 20. احساس باارزش و کارآمد بودن.

 

نتیجه گیری

کوچینگ زندگی یک ناجی برای زندگی هر فرد است. کسی که می‌تواند موتور یک انسان را روشن کند و به او انگیزه و اشتیاق حرکت کردن بدهد و او را در راستای رسیدن به اهداف و ساختن یک انسان ایده‌آل یاری کند.

لایف کوچینگ یک سبک زندگی برای فرد می‌سازد که افراد می‌توانند سالها روی این لایف استایل مانور بدهند و بعد از مدتی، به تنهایی روی پای خود بایستند و مسیر زندگی خود را با خیالی آسوده پیدا کنند و در چالش‌ها و مسائل خود تصمیم درستی را بگیرند، چون به اندازه لازم و کافی، تا مدت‌ها برای این موارد تکرار و تمرین کرده اند.

اگر احساس می‌کنید در لایف اسایل و زندگی‌ای که هم‌اکنون دارید، خوشحال نیستید و نمی‌خواهید این شرایط را ادامه بدهید، نیاز به یک تغییر بزرگ دارید و می‌خواهید به زندگی خود بهبود ببخشید و آن را ارتقا دهید، بیشتر از این خودتان را راکد نگه ندارید. شاید الان که در حال خواندن این مقاله هستید، کاملا وقت آن رسیده است که  شروع کنید و به یک زندگی تازه با رنگ‌وبوی قشنگ و با طراوت، انسانی شاد و با انگیزه، هدفمند و ارزشمندتر سلام کنید.

یک فکر در مورد “لایف کوچینگ و تاثیر آن در موفقیت ما

دیدگاهتان را بنویسید