دنیای مارکتینگ

مدل کسب و کار Lean Startup

مدل statup-lean

توضیح  مدل کسب و کار Lean Startup

مفهوم Start Lean در واقع یافتن شکافی در بازار از نظر زمان و هزینه صرف شده به کارآمدترین روش است. این تلفیق چندین فن آوری است که به محصول یا خدمات جدید شما کمک می کند تا سریعتر به بازار برسد ، تا از تولید کالایی که هیچ کس آن را نمی خواهد اجتناب کند.

Lean startup روشی است که برای تأسیس یک شرکت جدید یا معرفی یک محصول جدید که از طرف یک شرکت استفاده می شود. استارت آپ ناب خواستار تولید محصولی است که در آن مصرف کنندگان قبلاً تمایل خود به وجود واقعی بازار را پس از عرضه محصول نشان داده اند.

روش Lean Startup توسط کارآفرین آمریکایی اریک ریس ، بنیانگذار و مدیر عامل بورس بلند مدت سهام (LTSE) توسعه داده شد. وی این روش را در کتاب پرفروش خود “The Lean Startup” که به 30 زبان ترجمه شده است ، به طور کامل توضیح می دهد.

برای بسیاری از کارآفرینان تازه کار این حس وجود دارد که در تاریکی رقابت به راحتی شکست می خورند. اما نیازی به این نوع طرز تفکر در ابتدای کار (موفقیت یا شکست) نیست. با کمی تفکر انعطاف پذیر ، می توانید ایده های خود را توسعه داده و بهبود دهید تا خطرات بازار را کاهش دهد.

استارت آپ ناب نمونه ای از مصرف کنندگان است که نوع کالاهایی را که در بازارهای خود به آنها عرضه می شود ، دیکته می کند ، به جای آن بازارهایی که دیکته می کنند کدام محصولات به آنها عرضه می شود.

Traditional_business

استارت آپ ناب در مقابل تجارت سنتی

روش Lean Startup در بحث استخدام نیز خود را از مدل تجارت سنتی متمایز می کند. استارتاپ های ناب کسانی را استخدام می کنند که می توانند سریع یاد بگیرند ، سازگار شوند و کار کنند. در حالی که شرکت های سنتی براساس تجربه و توانایی کارگران را استخدام می کنند.

استارت آپ های ناب همچنین از معیارهای مختلف گزارشگری مالی استفاده می کنند. آنها به جای تمرکز بر صورت های سود ، ترازنامه ها و صورت جریان های نقدی ، بر هزینه خرید مشتری ، ارزش مادام العمر مشتری ، نوسانات مشتری و دسترسی محصولشان متمرکز هستند.

lean-startup

الزامات Lean Startup

روش Lean Startup آزمایش را با ارزش تر از برنامه ریزی دقیق می داند. برنامه های تجاری پنج ساله بر اساس موارد پیش بیتی نشده ، اتلاف وقت است. در عین حال تعامل با مشتری بسیار مهم تر است.

به جای برنامه های تجاری ، استارت آپ های ناب از یک مدل کسب و کار مبتنی بر مفروضات آزمایش شده سریع استفاده می کنند. قبل از اقدام نیازی به تکمیل داده ها نیست. فقط کافی است وقتی مشتریان آنطور که در نظر گرفته شده عکس العمل نشان نمی دهند ، استارت آپ سریعاً سازگار می شود تا تلفات خود را کاهش دهد و به محصولات در حال توسعه که مشتریان می خواهند بازگردد. شکست یک قاعده است و نه یک استثنا.

کارآفرینانی که از این روش پیروی می کنند ، فرضیه های خود را با تعامل با مشتریان ، خریداران و شرکای بالقوه آزمایش می کنند تا واکنش خود را نسبت به ویژگی های محصول ، قیمت گذاری ، توزیع و جذب مشتری ارزیابی کنند.

با استفاده از اطلاعات ، کارآفرینان تنظیمات کوچکی به نام تکرار در محصولات و تنظیمات بزرگی به نام هاب انجام می دهند که هر گونه نگرانی عمده را برطرف می کند. این مرحله آزمایش ممکن است مشتری هدف را تغییر دهد یا محصول را تغییر دهد تا بتواند بهتر به مشتری هدف موجود خدمت کند.

روش Lean Startup ابتدا مشکلی را شناسایی می کند که باید حل شود. سپس مدل حداقلی و کوچک محصول را تولید می کند که به مدیران اجازه می دهد تا آنها را برای گرفتن نظرات به مشتریان بالقوه معرفی کنند.

این روش سریعتر و هزینه کمتری نسبت به تولید محصول نهایی برای آزمایش دارد و با کاهش میزان خرابی معمولاً بالا ، خطرات پیش روی شرکت های نوپا را کاهش می دهد.

The-main-gap

شکافهای اصلی

استارت آپ ناب فرآیند تولید یک محصول یا شرکت بر اساس خواسته های اعلام شده در بازار است.
یک استارت آپ ناب از یادگیری تأیید شده استفاده می کند ، این فرایندی است که شرکت ها علاقه مشتری را ارزیابی می کنند.
روش های ناب راه اندازی بسیار متمرکز بر اطلاعات مربوط به مشتری مانند گردش مشتری ، ارزش مادام العمر مشتری و محبوبیت محصول هستند.
در روشهای ناب راه اندازی ، آزمایش بیشتر از پایبندی به یک برنامه دقیق ترجیح داده می شود.
معیارهای راه اندازی ناب شامل راه اندازی یک نمونه اولیه کوچک یا محصولات اولیه برای ارزیابی واکنش مشتری نسبت به محصول خواهد بود.

 

اصول اساسی مدل کسب و کار ناب

 

Correct deployment of resources and controlled

استقرار صحیح منابع و کنترل شده

مسلماً حیاتی ترین اصل هر استارت آپ ساده ، توانایی استفاده از منابع به کارآمدترین روش است. بیشتر استارت آپ ها از سرمایه نامحدود استفاده نمی کنند ، بنابراین یک مدل کسب و کار ناب ، استقرار کنترل شده منابع شما را تشویق می کند.

در هر نوبت ، یک شرکت نوپا ارزیابی خواهد کرد که چگونه می توان از سود بعدی برای دستیابی به مشتریان جدید استفاده کرد و آنها را قادر به آزمایش ، ارزیابی و تصفیه محصول بهینه کرد.

با نگه داشتن هزینه ها در حداقلی آنچه برای عملیاتی ماندن لازم است ، مدل ساده کسب و کار به شرکت های نوپا اجازه می دهد تا هنگام فروش ، سود را به حداکثر برسانند.

با حداقل سرمایه گذاری ، شرکتهای نوپای ناب به رشد طبیعی و معمولی اعتماد می کنند. سرمایه گذاری مجدد سود حاصل از توسعه در مراحل اولیه ، شرکت ها را قادر می سازد تا فعالیت های خود را به صورت کنترل شده تر و بدون کاهش سطح کیفیت گسترش دهند.

Validation-of-learning

اعتبار سنجی یادگیری

این فرایند شامل آزمایش تکرار ایده است که با اندازه گیری موفقیت و پتانسیل آن در هر مرحله انجام می شود (MVP).

MVP شکل اصلی ایده شماست که شما را قادر می سازد حداکثر یادگیری مورد تأیید مشتری و بقیه صنایع را با حداقل تلاش بدست آورید.

این یک روش منطقی و متفکرانه است که می فهمید آیا محصولات یا خدمات شما با استفاده از منابع بهینه ، محصول شما تقاضایی را در بازار هدف دارد.

چارچوب یادگیری معتبر معمول به شرح زیر است:

  • یک هدف مشخص کن
  • معیاری را انتخاب کنید که نشان دهنده هدف شما باشد
  • سعی کنید به هدف خود برسید
  • معیاری را که انتخاب کرده اید تجزیه و تحلیل کنید – آیا به هدف خود رسیده اید؟
  • اگر نه ، پس چرا؟ از مرحله 3 بیاموزید ، پیشرفت کنید و دوباره امتحان کنید

اینها بخشی از دوره ساخت ، اندازه گیری و یادگیری است: یک نمونه اولیه ایجاد کنید ، آن را به دنیای واقعی بیاورید ، بازخورد مشتریان و تأثیرگذاران در صنعت را بسنجید و از آن با مهندسی بهتر و تکرار تست برای ساخت محصولات بهتر یاد بگیرید.

در اصل ، همه این اصول برای کمک به استارتاپ ها در جلوگیری از صرف هزینه های بیهوده در عین حفظ کیفیت و بهره وری همزمان ، ترکیب می شوند.

بسیار پیش آمده است که یک شرکت نوپا ماهها یا حتی سالها را صرف تولید یک محصول می کند بدون اینکه یکبار آن را در بازار مورد نظر خود ارائه دهد. حتی در ساده ترین شکل آن محصول. هنگامی که مشتری متعاقباً از بی تفاوتی خود نسبت به محصول مطلع شد ، استارت آپ در معرض خطر فوری قرار می گیرد.

مدل ناب راه اندازی به معنی شکست سریع نیست. این بیشتر درمورد شکست ناچیز و فرصت دادن به استارتاپ شما برای بهبود و توسعه محصولی است که به شما امکان می دهد در کنار آن تجارت پایدار ایجاد کنید.

اگر محصول جدیدی در دست تولید دارید ، مدل کسب و کار Lean Startup می تواند به شما کمک کند هوشمندانه تر کار کنید و نه اینکه امیدوار باشید که محصولی را ارائه دهید تا مشکلات واقعی را حل کند.

برای راهنمایی عملی و تعاملی در مورد تهیه یک استراتژی ساده که به شما امکان می دهد بدون نیاز به بودجه خارجی یا یک برنامه تجاری دقیق ، محصول یا خدمات را توسعه دهید.

استارت آپ ناب یک رویکرد علمی برای ایجاد و مدیریت استارتاپ ها برای تولید بهترین محصول مورد نظر به دست مشتریان می دهد. روش Lean Startup به شما می آموزد که چگونه یک استارتاپ را هدایت کنید. چگونه راهنمایی کنید ، چه موقع بروید و چه موقع باید استقامت داشته باشید. و تجارت را با حداکثر شتاب رشد دهید. این یک رویکرد اصولی برای تولید یک محصول جدید است.

بیش از نصف استارت آپ ها با ایده محصولی شروع به کار می کنند که فکر می کنند مردم خواهان آن هستند. سپس آنها ماهها ، گاهی سالها وقت خود را صرف کامل کردن این محصول می کنند بدون اینکه هرگز محصول را حتی به شکل بسیار مبتدی به مشتری بالقوه نشان دهند. وقتی آنها نتوانند به یک مشتری گسترده دسترسی پیدا کنند ، معمولاً به این دلیل است که آنها هرگز با مشتریان بالقوه صحبت نکرده اند و تعیین نکرده اند که یک محصول برای مشتری جالب است یا نه. با انجام این مدل ، هنگامی که سرانجام مشتریان از روی به رغبتی خود نشان می دهند که به محصول علاقه ای ندارند ، این شرکت راه اندازی نمی شود.

عدم اطمینان را برطرف کنید

فقدان یک فرایند مدیریت اختصاصی برای بسیاری از استارتاپ ها منجر به کنار گذاشته شدن تمام عملیات خواهد شد. آنها رویکرد “انجام آن” را در پیش می گیرند که ممکن است به شکست ختم شود. با رویکرد Lean Startup ، مشاغل می توانند با فراهم آوردن مداوم ابزارهای آزمایش جدید ، نظم ایجاد کنند و بهم ریختگی را به حداقل برسانند. رویکرد Lean صرفاً صرف هزینه کم نیست. رویکرد Lean فقط شکست سریع نیست بلکه شکست ارزان است. این در مورد ایجاد یک فرآیند و روش در کنار تولید یک محصول بهتر است.

Work smarter, not harder

کار هوشمندانه تر ، نه سخت تر

روش Lean Startup بر این فرض استوار است که هر استارتاپی یک آزمایش اصلی است که سعی در پاسخگویی به یک سوال دارد. سوال این نیست که “آیا می توان این محصول را ساخت؟” در عوض ، سوالاتی مانند “آیا باید این محصول را بسازم؟” و “آیا می توانیم پیرامون این گروه از محصولات و خدمات تجارت پایدار ایجاد کنیم؟” باید بررسی کنیم.
در صورت موفقیت ، به مدیر این امکان را می دهد تا کار خود را آغاز کند. در حالیکه مشتری هایی را نیز به سمت خود جلب کرده است ، محصول بهتر برای توزیع گسترده آماده می شود. مدیر ، با توجه به تست ها و بررسی های انجام شده ، مشکلات واقعی را برطرف کرده و مشخصات دقیق آنچه را که می خواهد بسازد را ارائه می دهد.

توسعه MVP

یکی از مولفه های اصلی روش Lean Startup حلقه بازخورد ساخت ، اندازه گیری و یادگیری است. اولین قدم کشف مسئله ای است که باید حل شود و سپس تولید حداقلی یک محصول (MVP) برای شروع روند یادگیری و تست محصول هست. هنگامی که MVP شروع شد ، استارت اپ می تواند در تنظیم و کنترل آن کار کند. این شامل اندازه گیری و یادگیری است و باید شامل معیارهای عملیاتی باشد که می تواند سوال علت و معلولی را روشن کند.

هنگامی که این فرآیند اندازه گیری و یادگیری به درستی انجام شود ، آشکار خواهد شد که این شرکت یا گردانندگان مدل کسب و کار را هدایت می کند یا خیر. در غیر این صورت ، این نشانه آن است که زمان آن فرا رسیده است که تصحیح ساختاری مسیر انجام شود تا یک فرضیه اساسی جدید درباره محصول ، استراتژی و موتور رشد آزمایش شود.

یادگیری مجاز

پیشرفت در تولید با تولید کالاهای با کیفیت اندازه گیری می شود. واحد پیشرفت در Startups Lean تأیید می شود. یک روش دقیق برای نشان دادن پیشرفت هنگامی که فرد در فضای عدم اطمینان شدید قرار دارد.
هنگامی که کارآفرینان از یادگیری معتبر پذیرفتند ، روند توسعه می تواند تا حد زیادی کاهش یابد. وقتی شما روی شناسایی محصول درست برای ساخت تمرکز می کنید – چیزی که مشتریان می خواهند و برای آن هزینه می کنند – نیازی نیست ماه ها در انتظار آزمایش محصول برای تغییر باشید. در عوض ، کارآفرینان می توانند به تدریج برنامه های خود را اینچ به اینچ ، دقیقه به دقیقه تنظیم کنند.

مردان تجارت در هر جا
برای حضور در استارت آپ لازم نیست در گاراژ کار کنید.

در تجارت پیشرو آیا نیاز به مدیریت است
استارتاپ یک سازمان است ، نه فقط یک محصول ، و بنابراین به مدیریت نیاز دارد ، نوع جدیدی از مدیریت که دقیقاً متناسب با زمینه آن باشد.

تأیید شده است یادگیری

هدف شرکت های نوپا ساختن محصول برای کسب درآمد یا خدمات به مشتریان نیست. آنها برای یادگیری نحوه ایجاد تجارت پایدار تشکیل می شوند. این یادگیری را می توان با انجام آزمایشاتی که به ما امکان می دهد هر محصول را قبل از توزیع گسترده تست کنیم.

نوآوری در محاسبات

برای بهبود نتایج کارآفرینی و پاسخگویی کارآفرینان ، باید بر روی چیزهای مانند نحوه اندازه گیری پیشرفت ، نحوه تعیین نقاط عطف و اولویت بندی تجارت تمرکز کنیم. این امر به ویژه برای استارتاپ ها به نوع جدیدی از محاسبات نیاز دارد.

ساخت – اندازه گیری – یاد بگیرید

فعالیت اصلی این استارتاپ تبدیل ایده ها به محصولات ، اندازه گیری نحوه پاسخگویی مشتریان و سپس تشخیص خودمحوری یا پایداری آنها است. تمام استارت آپ های موفق باید در جهت تسریع در حلقه بازخورد باشند.

جلب علاقه مصرف کننده

با استفاده از اصول ناب راه اندازی ، توسعه دهندگان محصول می توانند علاقه مصرف کننده را به محصول اندازه گیری کنند و نحوه بهبود محصول را تعیین کنند. این فرآیند یادگیری نامیده می شود و می توان از آن برای جلوگیری از استفاده غیرضروری منابع در ایجاد و توسعه محصول استفاده کرد. با راه اندازی ناب ، اگر ایده ای شکست بخورد ، سریع و ارزان می توان آن را تغییر داد ، از این رو اصطلاح “شکست سریع” است.

یک فکر در مورد “مدل کسب و کار Lean Startup

دیدگاهتان را بنویسید