مشاوره کسب وکار

لزوم استفاده از تکنیک های بیزینس کوچ در کسب وکار

لزوم استفاده از تکنیک های بیزینس کوچ در کسب وکار

  دنیای امروز را می توان دنیای سرعت در رقابت دانست. هر روزه شاهد افزایش بیش از پیش کسب و کار های متنوع و متفاوت هستیم که هدفی جز افزایش فروش ندارند. در این دنیای پر از رقابت برای پیشی گرفتن از رقبا نیاز به استفاده از یک ابزار قدرتمندی است که در موفقیت نقش بسزایی داشته باشد. تکنیک های بیزینس کوچ به صاحبان کسب و کار ها کمک می کند که با توانمندی هایشان بیشتر آشنا شوند تا به واسطه ی آن به کسب و کار های خود رونق ببخشند.

همانطور که در مسابقات ورزشی وجود یک مربی برای روشنگری مسیر لازم است در کسب و کار نیز وجود نیروهای متخصص نیز الزامی است. تکنیک های بیزینس کوچ کمک می کند از مبدأ به سمت مقصد نهایی حرکات به درستی صورت گیرد.

استفاده از تکنیک های بیزینس کوچ نه تنها برای کسب و کار های موفق بلکه برای کسب و کارهای کوچک که به تازگی پا به عرضه ظهور گذاشته اند نیز مؤثر است زیرا مبتدیان این راه به خوبی نمی توانند از پس این مسیر بر بیایند.

مزایای استفاده از تکنیک های بیزینس کوچ

استفاده از بیزینس کوچ و مزایای آن

مزایای استفاده از تکنیک های بیزینس کوچ

تکنیک های بیزینس کوچ دارای مزایای بی شماری است که در طی زمان اثرات استفاده از آن مشخص می شود که در زیر به نمونه هایی از آن اشاره می شود:

 • مشخص کردن مسیر حرکت با توجه به مقصد نهایی مورد نظر
 • انتخاب افراد مناسب برای کار
 • ایجاد محیط مناسب برای فعالیت های موفقیت آمیز
 • رفع موانع محدود کننده و بازدارنده
 • رهبری درست و اصولی
 • پرورش نیروهای متخصص و با کارآمد
 • پیدایش دیدگاه اصولی از کسب و کار
 • خلق ایده های جدید
 • تمرکز بیشتر، در نتیجه کارایی بالاتر
 • برنامه ریزی مالی هوشمندانه و اقتصادی
 آشنایی با تکنیک های بیزینس کوچ

تکنیک های بیزینس کوچ و آشنایی با آن ها

 آشنایی با تکنیک های بیزینس کوچ

همانطور که در بالا گفته شد استفاده از تکنیک های بیزینس کوچ در موفقیت کسب و کار ها اثر بسزایی دارد زیرا با توجه به نوع کسب و کار، جایگاه فعلی و جایگاه هدف را مشخص و مسیر درست را طراحی می کند. برای موفقیت در این راه بهتر است از نیروهای متخصصی استفاده شود که به قدر کافی در این حوزه تجربه دارند.

متخصصان بیزینس کوچ تکنیک های زیر را برای موفقیت کسب و کارهای بزرگ و کوچک استفاده می کنند:

 • اولین تکنیک مشخص کردن هدف کسب و کار است. هدف با توجه به اندازه کسب و کار و مقصد مورد نظر به صورت مرحله ای در قالب هدف های بلند مدت و کوتاه مدت تعریف می شود. با توجه به اینکه هدف تمام کسب و کارها افزایش درآمد است پس باید هدف با توجه به مشتریان و نیازهای آنها تدوین شود.
 • شناسایی نقاط قوت و نقاط ضعف از دیگر تکنیک هایی است که در بیزینس کوچ به آن توجه می شود. ارزیابی میزان ناکامی ها و موفقیت ها در این شناسایی اثرگذار است. با تقویت نقاط ضعف و بها دادن بیشتر به نقاط قوت می توان به رفع موانع برای رسیدن راحت تر و سریعتر به موفقیت پرداخت.
 • تدوین برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت برای رسیدن به اهداف نیز از تکنیک های مورد استفاده در بیزینس کوچ است. در این برنامه ها احتمالات مورد بررسی قرار می گیرند و باید و نباید های راه مشخص می شوند. در طول اجرای این برنامه ها، برگزاری جلسات متعدد و مستمر میان تیم بیزینس کوچ و صاحبان کسب و کار بسیار مهم و مفید است و در طولانی مدت در ثابت نگه داشتن میزان موفقیت و حفظ آن موثر واقع می شود. در جلسات به بررسی تکالیف انجام شده یا انجام نشده در مدت مقرر پرداخته می شود همچنین توافق نامه ها مورد ارزیابی و آنالیز قرار می گیرد.  به علاوه در این جلسات برنامه های آینده و یا قراردادهایی که باید به اجرا و یا توافق دربیایند مورد بررسی قرار می گیرند.
 • بررسی میزان پیشرفت و میزان نزدیکی به اهداف نیز در ارزیابی میزان موفقیت کسب و کارها بسیار اهمیت دارد. در این مسیر نیز می توان به بررسی میزان رضایت مشتری پرداخت و با توجه به نظر سنجی ها به نقاط ضعف و اشتباه مسیر پی برد.
 • انجام تبلیغات هدفمند از تکنیک های دیگری است که در بیزینس کوچ به صورت تخصصی به آن پرداخته می شود. شناسایی مشتریانی که قصد خرید دارند و شناسایی علایق آنها می تواند در بالا بردن آمار فروش مؤثر واقع شود.
 • یکی دیگر از تکنیک های مؤثر و اثرگذار برنامه ریزی مالی است. مدیریت وجوه نقد، استراتژی قیمت گذاری، درک صورت های مالی، مزایا و حقوق کارکنان و … از جمله عواملی است که بیزینس کوچ می تواند در آن مشاوره دهد.
چه کسب و کارهایی باید از  تکنیک های بیزینس کوچ استفاده کنند؟

لزوم استفاده کسب وکارها از تکنیک های کسب و کار

چه کسب و کارهایی باید از  تکنیک های بیزینس کوچ استفاده کنند؟

شاید این گمان وجود داشته باشد که کسب و کارهای ناموفق و یا در حال ورشکستگی به کمک تکنیک های بیزینس کوچ نیاز دارند اما باید گفت این دیدگاه کاملاً اشتباه است. با توجه به افزایش قدرت تکنولوژی و نفوذ آن به کسب و کارها، رقابت در این میدان بسیار سخت و تخصصی شده است و بیزینس کوچ بهترین راهنما برای تبدیل کردن نقاط ضعف به فرصت ها می باشد.

برای رفع موانع موجود در راه کسب درآمد مخصوصاً برای کسانی که از کسب و کار کوچک و نوپایی برخوردارند استفاده از مشاوره مستمر الزامی است.

در واقع می توان بیزینس کوچ را یک تیم موفق دانست که در ایجاد یک چشم انداز جامع از کسب و کار ها درست عمل می کند. با حمایت های بیزینس کوچ می توان به نیروهای متخصص هر زمینه ای متصل شد و از مشاوره اصولی بهره برد. همچنین ایجاد توازن و تعادل بین زندگی و کسب و کار در ایجاد اعتماد به نفس برای ادامه مسیر بسیار کارساز است که به وسیله تکنیک های بیزینس کوچ می توان به آن دست یافت.

 

سخن پایانی

بیزینس کوچ با در نظر گرفتن تکنیک های اصولی می تواند راه رسیدن به هدف را هموار کند.  این امر فارغ از نوع کسب و کار و اندازه آن است. شاید بسیاری از کسب و کارها در زمان حال موفق باشند و خود را بی نیاز بدانند اما باید دانست آینده نگری و حوادث غیرقابل پیش بینی دنیای امروز، حضور مشاوران قدرتمند را الزامی کرده است. پس اگر آینده کسب و کارمان برای ما اهمیت دارد نباید از خدمات تکنیک های بیزینس کوچ غافل شویم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید