مشاوره کسب وکار

استراتژی تحول دیجیتال در کسب و کار چیست؟

استراتژی تحول دیجیتال در کسب و کار چیست؟

استراتژی تحول دیجیتال یک طرح تجاری است که توصیف می کند چگونه یک کسب و کار باید از نظر استراتژیک خود را در اقتصاد دیجیتال جابجا کند. با تغییر عادات مشتری ، نحوه عملکرد شرکت های سودآور نیز تغییر می کند. آنها در حال نوآوری ، تغییر مدل های عملیاتی و تجاری و استفاده از فناوری نوظهور هستند.

 

در این مقاله به موارد زیر خواهیم پرداخت:

 •     استراتژی تحول دیجیتال چیست؟
 •     کار دیجیتال به جه معناست؟
 •     چگونه یک استراتژی تحول دیجیتال در کسب وکار ایجاد کنیم؟
 •     استراتژی تحول دیجیتال در سال 2021
 •     با استراتژی تحول دیجیتالی خود از کجا شروع کنید
 •     چه کسی باید در ایجاد استراتژی تحول دیجیتال نقش داشته باشد؟
 •     چه اتفاقی برای شرکت هایی می افتد که استراتژی تحول دیجیتال ندارند؟
 •     5 چارچوب استراتژیک برتر برای تحول دیجیتال کدامند؟
 •     چگونه می توانم اندازه گیری کنم که آیا استراتژی تحول دیجیتال من کار می کند؟
مفهوم استراتژی تحول دیجیتال در کسب و کار

استراتژی تحول دیجیتال در کسب و کار

مفهوم استراتژی تحول دیجیتال در کسب و کار

از دیدگاه صنعت فناوری ، استراتژی تحول دیجیتال در کسب و کار معمولاً به معنای استفاده از فناوری برای انجام دستی کارها است. امورزه اکثر شرکت ها از شروع تجارت خود از فناوری برای بهبود چگونگی ارائه محصولات و خدمات خود استفاده کرده اند.

از منظر صنعت، استراتژی تحول دیجیتال کسب و کار از نظر بازاریابی دیجیتال و تجربه کاربری (Ux) مورد بحث قرار می گیرد. مشتریان اکنون از فناوری برای جستجو ، یافتن و انتخاب محصولات و خدمات متناسب با نیازهای خود استفاده می کنند. ایجاد یک وب سایت ، برنامه یا استراتژی تجارت الکترونیکی به سختی قدیم نیست.

یک مشاور مدیریت برای همسان سازی مدل عملیاتی با مدل های جدید تجاری ، تحول دیجیتال را فرصتی برای تغییر شکل کسب و کار می داند. محصولات و خدمات مشاغل، اگر به روش صحیحی بررسی شود، می توانند به صورت دیجیتالی پیشرفت بهتری داشته باشند. این باعث کاهش هزینه های عملیاتی و افزایش سود می شود.

برای ایجاد یک استراتژی کسب وکار بر مبنای تحول دیجیتال ، به فناوری به عنوان ابزاری که برای ایجاد یک تجارت در حال تغییر استفاده می شود ، نیاز است. این امر مستلزم آن است که کسب وکار مربوطه ارزش جدید تولید شده را به شکلی که مشتریان دوست دارند بیان کند. این به مشاوره مدیریت نیاز دارد تا به شما کمک کند تا یک تجارت کارآمدتر ایجاد کنید.

ایجاد یک استراتژی کسب وکار تحول دیجیتال با ایجاد یک استراتژی معمولی کاملاً متفاوت است. قبل از اینکه به یک استراتژی تحول دیجیتال بپردازیم ، بیایید دقیقاً تعریف کنیم که تجارت دیجیتال چیست.

 

تجارت دیجیتال سازمانی هوشمند، سازگار و مبتکر است که می تواند در اقتصاد دیجیتال رقابت کند. شرکت های دیجیتال به جای بهبود آن ، همه آنچه را که در حال حاضر وجود دارد ، دوباره از نو می طراحی می کنند. آنها با عینک واقعیت مجازی به جهان نگاه می کنند ، امکانات جدیدی را می بینند و آماده هستند تا دنیایی جدیدی را رقم بزنند.

 

تجارت دیجیتال هرگز بیش از حد تئوری محور نیست. باید در انجام برنامه ریزی ها بسیار خوب باشید و استراتژی مناسبی داشته باشید. همچنین برای درک واقعی مشتریان وقت زیادی را باید صرف کنید و سخت تلاش کنید تا راه حل هایی برای مشکلات مشتریان خود بسازید.

استراتژی تحول دیجیتال چگونه کار می کند؟

استراتژی تحول دیجیتال چگونه کار می کند؟

استراتژی تحول دیجیتال چگونه کار می کند؟

در سال 1996 ، مایکل پورتر ، مدرس دانشگاه هاروارد ، مقاله ای برای Harvard Business Review با عنوان ” استراتژی چیست؟ ” منتشر کرد. او استدلال می کند که اثربخشی عملیاتی ، اگرچه برای عملکرد برتر ضروری است ، اما کافی نیست ، زیرا تقلید از فن آوری های آن آسان است.

مک کینزی آن را “استراتژیست استراتژیک” خواند. وی در کتاب خود با عنوان استراتژی خوب / استراتژی بد ، اظهار داشت که استراتژی یک هدف یا اهداف نیست. این یک طرح نبرد تجاری است که بر اساس مجموعه ای از ویژگی ها یا شرایط منحصر به فرد (هسته اصلی) طراحی می شود که سازمان را از رقبای خود متمایز می کند (اهرم فشار) و منجر به سودهای استثنایی و پایدار می شود.

 

او به ما می گوید که یک استراتژی خوب 3 مولفه دارد:

 1. تشخیص
 2. راهنمایی سیاست
 3. یک برنامه تجاری منسجم.

 

استراتژی بد

از موسساتی که ما با آنها کار کرده ایم ، مشاهده مفقود شدن هر یک از این سه مولفه بسیار معمول است. رد شدن از این مراحل به روش های مختلفی انجام می شود. اما نتایج مربوط به سازمان بسیار ترسناک است. بیایید نگاهی به خطرات مرتبط با هر جز بیندازیم.

 

اگر از تشخیص چشم پوشی کنم چه اتفاقی می افتد؟

 • اعمال اشتباه برنامه دیجیتال ، نتایج مطلوب غیر واقعی ، هرج و مرج و عدم اطمینان.
 • مردم در تاریکی چاقو خورده اند، به این امید که بتوانند چیزی پیدا کنند که نتایج مثبتی داشته باشد. ممکن است مشاهده کنید که بخش های جداگانه کار شما “دیجیتالی” می شوند. فناوری پیاده سازی شده است. اما مردم از آن استفاده نمی کنند. پروژه های پراکنده ای در دست انجام است اما آنها به هیچ هدفی مربوط نیستند. در این صورت مردم واقعاً نمی فهمند که شما چه کاری انجام می دهید یا چگونه ارزیابی می کنید.
 •  بهترین حالت بهبود کارایی عملیاتی است. بدترین سناریو پیچیدگی و اتلاف منابع است.
 • در هر صورت تحولی وجود ندارد ، فقط کپی دیجیتالی از همان فرآیندها ، محصولات و خدمات است.
 • هدف از مرحله تشخیص، درک وضعیت فعلی و چالش هایی است که باید برای رسیدن به یک وضعیت مطلوب جدید برطرف شود.

 

اگر راهنمای سیاست وجود نداشته باشد چه اتفاقی می افتد؟

در بیشتر موارد ، شرکت به اهداف استراتژیک خود نخواهد رسید. بدون راهنمای سیاست ، استراتژی چیزی بیش از لیست خواسته ها نیست.

 

اگر یک برنامه تجاری منسجم نداشته باشید چه اتفاقی می افتد؟

 • بعضی اوقات افراد به سر کار برمی گردند و به کار خود ادامه می دهند. بعضی اوقات مردم شبانه روزی کار می کنند و به جایی نمی رسند.
 • در نهایت منجر به اتلاف منابع می شود. اتلاف وقت ، تلاش و سرمایه گذاری.
 • متأسفانه این کار به کارمندان محروم ، بی روح و خسته منجر می شود.
 • هیچ کس چنین چیزی را نمی خواهد.
استراتژی تحول دیجیتال در سال 2021

استراتژی تحول دیجیتال در سال 2021

استراتژی تحول دیجیتال در سال 2021

سریع به سال 2021 می آییم و اقتصاد دیجیتال در حال رونق است. روشی که مشتریان ، تأمین کنندگان ، محصولات و خدمات جستجو ، تأثیر پذیرفته و ساخته شده اند تغییر کرده است. هر چیزی که بتواند دیجیتالی شود ، دیجیتالی می شود. با این حال ، به سادگی دیجیتالی کردن محصولات و خدمات موجود کافی نیست. این فلسفه های پورتر و روملت را نقض می کند.

پورتر ممکن است ادعا کند که به سادگی دیجیتالی کردن آنچه در حال حاضر وجود دارد ، یک اثربخشی عملیاتی است. پیشنهاد می شود این کار انجام شود ، اما این یک استراتژی نیست. روملت ادعا می کند که یک تجارت باید چشم انداز داشته باشد اما این استراتژی باید سه ماهه باشد. این باید به عنوان یک مجموعه مداوم از رویه ها دیده شود که از طریق تشخیص ، راهنمایی و اقدامات منسجم بینش را فراهم می کند.

بسیاری از شرکت ها لیست کارها را به عنوان یک استراتژی اشتباه می گیرند. برنامه های عملیاتی ، برنامه های منابع ، یا سرمایه گذاری سرمایه ای به عنوان یک استراتژی تلقی می شود. اگرچه مهم است ، اما توسط روملت یا پورتر یک استراتژی در نظر گرفته نمی شود.

استراتژی کسب و کار بر مبنای تحول دیجیتال یک برنامه عملیاتی برای تغییر موقعیت کسب و کار در اقتصاد دیجیتال است. داده ها به ما امکان می دهند راحت تر فرصت های جدید را پیدا کنیم. ایجاد مشاغلی که بتواند از فناوری در حال ظهور بهره ببرد و با مهارت و سرعت از فرصت های جدید استفاده کند ، غالباً به تغییر روش کار نیاز دارد.

گرگ ساتل ، نویسنده ، در کتاب Cascades می گوید: “تحول واقعی از بالا به پایین یا از پایین به بالا نیست.” “اینها در کنار هم است.”

“تغییر هرگز یک باره اتفاق نمی افتد و نمی توان به سادگی آن را به وجود آورد. این فقط وقتی اتفاق می افتد که افراد واقعاً آن را بپذیرند. بهترین راه برای انجام این کار ، توانمند ساختن کسانی است که واقعاً به تغییر اعتقاد دارند تا بتوانند اطرافیان خود را به ارمغان آورند.”

با استراتژی تحول دیجیتال از کجا شروع کنم؟

داشتن یک استراتژی خوب و فناوری مناسب منجر به دیجیتالی شدن می شود

با استراتژی تحول دیجیتال از کجا شروع کنم؟ و به چه چیزهایی نیاز دارد؟

استراتژی کسب و کار تنها بخشی از مراحل ایجاد سازمانی است که به صورت دیجیتالی تغییر شکل داده است. داشتن یک استراتژی خوب و فناوری مناسب منجر به دیجیتالی شدن می شود ، نه تغییر شکل.

یک استراتژی کسب وکار دیجیتالی که توسط تیمی با ذهنیت دیجیتالی مناسب ایجاد شده است ، منجر به ایجاد یک طرح تجاری کاملاً متفاوت از طرحی می شود که طرز فکر سنتی کار را دارد. تعامل بین ذهنیت و استراتژی ضروری است.

 

 • ارتباطات

ایجاد یک استراتژی تحول دیجیتال مستلزم این است که ما بفهمیم چگونه می توان با تغییر وضعیت و ارزشی که ایجاد می کند ارتباط برقرار کرد. باید مشتری ها را در مورد ارزشی که خریداری نمی کنند متقاعد کنیم. اگر نتوانیم تیم های درونی خود را تحت تأثیر قرار دهیم ، آنها تغییر شکل نخواهند داد.

 • فرهنگ نوآوری

یک استراتژی تحول دیجیتال در کسب و کار باید به نوآوری بپردازد. هدف نهایی ایجاد فرهنگ نوآوری است. راحت تر از انجام دادن خلاقیت، به پرورش نیاز هست. همانطور که یک هنرمند یاد می گیرد با گذشت زمان نقاشی بکشد ، استعداد نوآوری نیز از طریق تمرین بالغ می شود.

 • داده ها

کدام یک از آنها مهم است ، مرغ یا تخم مرغ؟ این معما طراحی شده است تا منجر به یک استدلال دایره ای شود. جواب صحیحی وجود ندارد. مرغ را با “داده” و تخم مرغ را با “مشکل کار” جایگزین کنید. آیا داده ها مشکل تجاری را تعریف می کنند یا مشکل تجاری داده های مورد نیاز برای حل آن را تعریف می کند؟

پاسخ این است که با مشکل تجاری شروع کنید ، نه داده ها. استعاره مرغ / تخم مرغ در این مورد کار نمی کند. مشکل تجاری باید قبل از داده باشد.

چه کسی باید در توسعه استراتژی تحول دیجیتال نقش داشته باشد؟

چه کسی باید در توسعه استراتژی تحول دیجیتال نقش داشته باشد؟

چه کسی باید در توسعه استراتژی تحول دیجیتال نقش داشته باشد؟

مهارت های زیادی برای تبدیل یک کسب و کار تحول دیجیتال لازم است. خلاقیت ، رهبری ، فناوری ، همدلی و موارد دیگر. اما موادر مهم به 3 مورد زیر خلاصه می شوند.

 •     حرفه ای ارتباطات
 •     فنی
 •     رهبر.

 

 • حرفه ای ارتباطات

به هر مدیری که قبلاً با او کار کرده اید فکر کنید. برخی عالی بودند ، الهام بخش بودند. بعضی وحشتناک بودند ، آنها شما را به ترک کار وا می داشتند. با این حال هر دو عنوان یکسانی داشتند ، “مدیر”. همین امر در مورد متخصصان ارتباط نیز صدق می کند.

بر اساس گزارش اخیر در مورد استفاده از رسانه های اجتماعی ، تقریباً نیمی از مردم جهان در سال 2021 از رسانه های اجتماعی استفاده خواهند کرد. استفاده از رسانه های اجتماعی کار دشواری نیست ، اما برخی از آنها کار خود را در اینستاگرام انجام می دهند، در حالی که دیگران خود را سرگرم می کنند.

آنها متخصصان ارتباطات رسانه ای هستند. آنها در مورد ابزار یا محتوا صحبت نمی کنند. آنها در مورد ذهن مشتری صحبت می کنند.

 • فنی

هیچ کس هرگز با بخش فناوری تماس نگرفته و از آنها برای ایمن نگه داشتن شبکه تشکر نکرده است. هیچ کس هرگز کیکی را به بخش فناوری اطلاعات نیاورده است. همین امر برای توسعه دهندگان برنامه ها ، مجتمع های سیستم ، متخصصان داده و مهندسان شبکه نیز صدق می کند.

اغلب اوقات یک کار ارزشمند است که در هنگام خراب شدن سیستم چراغ ها فقط می افتند. هرچه شغل آنها بهتر باشد ، درگیر شدن در بقیه کارها نیز کمتر خواهد بود.

 • رهبر

یک استراتژی مبتنی بر داده ایجاد کنید. تا درمورد همه چیز برای همه مشخص کند. موانع را بردارید. استراتژی داده محور اهداف فروش را تعیین نمی کند. کسب دارایی یا رقبای جدید نیست. استراتژی داده درک درستی از فرصت های نوظهور تجاری در کوتاه مدت و داشتن منابع در دسترس برای استفاده از مدل های پیش بینی کننده برای استفاده از فرصت است.

چه اتفاقی برای شرکت هایی می افتد که استراتژی تحول دیجیتال ندارند؟

شرکت هایی که استراتژی تحول دیجیتال ندارند؟

چه اتفاقی برای شرکت هایی می افتد که استراتژی تحول دیجیتال ندارند؟

پاسخ کوتاه به این سوال این است که اغلب اوقات هیچ اتفاقی نمی افتد. این تصور غلط وجود دارد که همه کسب و کارها باید به صورت دیجیتالی تغییر شکل دهند.

برخی از شرکت ها کنجکاوی طبیعی دارند و دائماً در تلاشند تا نوآوری و تغییر ایجاد کنند. با این حال ، اکثر شرکت های متوسط ​​و بزرگ درگیر تعدیل نیرو هستند.

این تقصیر آنها نیست. این شرکت ها یک استراتژی کسب وکار تحول دیجیتال ایجاد کرده اند که برای محافظت از سرمایه نقدی فعلی طراحی شده است و البته نتایج سه ماهه نیز وجود دارد. اینکار هیچ وقت نمی تواند یک استراتژی دیجیتالی را شکل دهد.

نتیجه گیری:

هنگام ارزیابی اینکه آیا یک استراتژی تحول دیجیتال کار می کند یا نه ، به دست آوردن یک نقطه شروع خوب دشوار است. اخیراً ، برخی ابزارهای مجهز به هوش مصنوعی برای کمک به تعریف پیشرفت ایجاد شده اند. یکی از چنین بسترهای تحول دیجیتال ، پرداخت است. توضیحات ویدئویی.

دیدگاهتان را بنویسید