دنیای مارکتینگ

ولاگر کیست؟ و چه کاری انجام می دهد؟

ولاگر کیست؟ و چه کاری انجام می دهد؟

قبل توضیح منظورمان از ولاگر و کاری که انجام می دهد را بگوییم بهتر است تعریف کوتاهی از این حرفه داشته باشیم. احتمالا برای شما هم پیش آمده تماشای یک ویدیو را به خواندن یک متن بلاگ ترجیح بدهید؛ ولاگ ها پوشش دادن موضوعات متنی بلاگ ها در قالب ویدئو می باشند. در این مقاله می خواهیم شما را با ولاگر و مفهوم آن آشنا می کنیم با ما همراه باشید.

مفهوم ولاگر چیست؟

در تعریف، این حرفه (Vlog)، استفاده از محتوای ویدئویی برای وبلاگ می باشد. به همین ترتیب ولاگر در اصطلاح به شخصی گفته می شود که به ساخت و تولید محتواهای ویدیویی در حوزه ها و موضوعات مختلف می پردازد و آن ها را در بستر اینترنت منتشر کرده و به نمایش می گذارد. در حالت کلی هر کسی که به تهیه و تولید بلاگ ها در قالب ویدئو می پردازد می توان یک ویديو بلاگر دانست.

به این ترتیب ولاگر به جای اینکه به تولید محتوای متن یا عکس بپردازد فعالیت خود را در قالب ویدئویی به نمایش می گذارد. در حال حاضر این افراد را در فضاهای مختلفی فعال هستند از جمله اینستاگرام و تلگرام که معروف تر از بقیه هستند.

این افراد در اینستاگرام در زمینه های مختلف همچون سرگرمی، معرفی فیلم و کتاب، گردشگری، آنباکسینگ، آرایشی و بهداشتی و … فعالیت می کنند و برای دنبال کنندگان خود به خلق و تولید محتوا می پردازند. به احتمال زیاد شما هم جز فالو کنندگان این افراد در فضاهای مختلف می باشید.

فعالیت ولاگر در زمینه های مختلف

زمینه های فعالیت ولاگر چیست؟

فعالیت ولاگر در زمینه های مختلف

ولاگر کسی است که در مورد موضوعات خاصی صحبت می کند و آنها را در قالب ویدئو منتشر می کند. این موضوعات می توانند ایده ها، تجربیات، افکار و حتی روزمرگی های فرد باشند. در این حرفه می توان متن ۵۰۰۰ کلمه ای را در چند دقیقه ی کوتاه انتقال داد به همین دلیل امروزه بیشتر افراد محتواهای ویدیویی را به خواندن متن های بلند ترجیح می دهند.

حرف زدن در این ویدیو معمولا غیررسمی است اما این عامل به معنای بی اعتبار بودن ولاگ نیست درواقع همین لحن غیررسمی به ایجاد صمیمیت بیشتر کمک می کند و موجب می شود حرف هایی که در فضای مقالات علمی نمی گنجد در این فضا بیان شود.

 

حوزه های فعالیت ولاگر

حوزه هایی که ولاگر می تواند درباره ی آن ها به تولید محتوا بپردازید بسیار گسترده است و این امکان وجود دارد که در هر حیطه ای که مورد علاقه تان است به تولید ویدیو برای وبلاگ بپردازید.

تعامل با بیننده در این فضای راحت تر انجام می شود و این عامل به ایجاد صمیمیت بیشتر و برقراری ارتباط با مخاطبان کمک می کند. یکی از نکات مثبت در تولید ولاگ این است که در تولید آن هیچ قانون خاصی وجود ندارد و شما می توانید درباره ی هر موضوعی حرف بزنید و محتوایی بسازید که منحصر به فرد و مختص شماست.

تولید محتوا توسط ولاگر در حوزه های مختلف

ولاگر در حوزه های مختلف می تواند تولید محتوا انچام دهد.

تولید محتوا توسط ولاگر در حوزه های مختلف

ولاگر می تواند درباره ی طیف گسترده ای در حیطه هایی همچون آموزش، بررسی و review، استنداپ کمدی و… به تولید محتوا بپردازد. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که یک ولاگ از ابتدا تا انتها متعلق به فردی است که آن را می سازد به طور مثال اینکه فیلم توسط خود فرد ضبط شود، در مورد افکار و تجربیات شخصی باشد، فرد به طور شخصی با مخاطبان ارتباط برقرار کند.

سپس این فیلم ها را می توان در پلتفرم های مخصوص ویدئو بارگذاری کرد. از جمله این پلتفرم ها می توان یوتیوب، اینستاگرام، آپارات و وبسایت های شخصی را نام برد. به عبارت ساده تر این فیلم ها را در همه ی پلتفرم هایی که از محتوای ویدئویی پشتیبانی می کنند می توان یافت.

اگر شما هم می خواهید به عنوان یک ولاگر فعالیت کنید لازم است بدانید که اگر چه تولید این ویدیو زمان زیادی نیاز دارد؛ ضبط فیلم، ویرایش و انتشار آن زمان زیادی از شما خواهد گرفت اما ویدئوها بیشتر از هر محتوایی به اشتراک گذاشته می شود. این ویدئو ها می توانند هم جنبه ی اطلاع رسانی و هم سرگرمی داشته باشند.

تعامل سازندگان این ویدیئوها با مخاطبان بیشتر است زیرا صحبت با آنها به صورت زنده است. محتوای ویدئویی جذابیت بیشتری برای مخاطبان و دنبال کنندگان دارد و بیشتر آنها را درگیر می کند.

 ولاگر و ویژگی های ولاگینگ

ویژگی های ولاگینگ چیست؟

 ولاگر و ویژگی های ولاگینگ

یک ولاگر با توجه به ویژگی های پروژه به انجام این کار می پردازد. از جمله ویژگی ها می توان به اثرگذاری بالا، انتقال بیشترین اطلاعات در زمانی کوتاه، لحن دوستانه و صمیمیت در حرف زدن اشاره کرد. اگر فیلم تولید شده از کیفیت مناسبی برخوردار باشد می تواند تاثیر زیادی بر دیگران داشته باشد.

اعتمادی که در این روند به وجود می آید فضای مناسب برای بازاریابی را فراهم می کند. لحن صمیمی و خودمانی در ولاگ ها جذابیت بیشتری به آن ها می بخشد و روند برقراری ارتباط را ساده تر می کند.

ویژگی مهم تر انتقال اطلاعات بسیار در زمان کم است؛ امروز با سرعت یافت زندگی در حیطه های مختلف افراد وقت کمی برای مطالعه صرف می کنند اما ویدئو های کمتر از یک دقیقه توجه آن ها را جلب کرده و آن ها را درگیر محتوای تولید شده می کند.

رعایت نکات مهم در تولید محتوا توسط ولاگر

در تولید محتوا چه نکاتی می بایست رعایت شود؟

رعایت نکات مهم در تولید محتوا توسط ولاگر

به عنوان ولاگر باید به موارد مختلفی که موجب می شود ویدیو شما با شکست مواجه شود نیز توجه داشته داشته باشید. اولین مورد تقلید کردن از دیگران است. مخاطبان به راحتی کار کپی را تشخیص می دهند و همین عامل موجب سلب اعتماد آن ها می شود.

به جای کپی کار دیگران می توانید با دیدن آن ها ایده بگیرید و آن را به سبک خودتان اجرا کنید. مورد دیگر این است که بخواهید به سرعت با مخاطبان ارتباط برقرار کنید.

برقراری و ساختن رابطه امری تدریجی است که به زمان نیاز دارد؛ شما باید بتوانید در طول زمان شخصیت خود را به مخاطبان نشان دهید و خود را در ذهن آن ها ماندگار کنید. طنز و شوخی در ابتدای کار شکست را در پی خواهد داشت.

همینطور اگر به تازگی به عنوان ولاگر فعالیت می کنید توجه داشته باشید که هرگز محتوای دیگران را به نام خود نزنید و اگر از محتوای کسی استفاده می کنید به نام او اشاره کنید زیرا حتما مخاطبان آن را تشخیص می دهند و اگر محتوا متعلق به شما نباشد به عنوان کسی که محتوای دیگران را دزدیده است شناخته می شوید و بعد از آن هرگز نمی توانید اعتماد از دست رفته ی مخاطبان را دوباره به خودتان جلب کنید.

نتیجه گیری:

در این مقاله با مفهوم ولاگر و نحوه فعالیت وآن و مواردی که در تولید محتوا می بایست رعایت کند توضیحاتی دادیم. اگر شما با مفهوم ولاگر آشنا نشدید خواندن این مقاله  می تواند به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید