دنیای مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی چیست؟

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی چیست؟

در این مقاله می خواهیم در مورد مفهوم ایمیل مارکتینگ، زمان ارسال آن و ویژگی های آن مانند محتوای آن، زمان ارسال آن، استراتژی های مهم در آن صحبت کنیم. اگر هنوز از بازاریابی ایمیلی برای تبلیغات برند خود استفاده نکردید با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

مفهوم ایمیل مارکتینگ 

در کسب وکارها، به عملیات ارسال ایمیل‌ تجاری به دسته ای از افراد که هم اکنون مشتریان بالقوه یا بالفعل شما هستند، بازاریابی ایمیلی  گفته می‌شود.

 چندین مورد از استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ از جمله استراتژی های اساسی و کلان در بازاریابی دیجیتال هستند. ضمناً استراتژی‌های مذکور این امکان را برای شما فراهم می آورند که محصولات خود را با استفاده از بازاریابی ایمیلی، به فروش رسانده و نرخ بازگشت سرمایه کسب و کار خود را به بیشترین مقدار ممکن ارتقا دهید.

برای اینکه به این موفقیت در بازاریابی دست یابید ، در ادامه پنج مورد از مهم ترین استراتژی های ایمیل مارکتینگ را که در سال جاری می‌تواند به رونق تجارت شما کمک کند برایتان می آوریم.

چند استراتژی مهم و اساسی در ایمیل مارکتینگ

استراتژی مهم در ایمیل مارکتینگ

چند استراتژی مهم و اساسی در ایمیل مارکتینگ

1-بهتر است ایمیل‌های ارسالی را برای مشتریان خود شخصی سازی نمایید اما نام گیرنده را به کار نبرید.

اخیرا بیشتر مدیران و کارشناسان ایمیل مارکتینگ معتقد هستند که شخصی سازی ایمیل به مفهوم آوردن نام مخاطب است اما متاسفانه همواره افرادی هستند که از بهترین و باکیفیت ترین امکانات، سوء استفاده می‌کنند.

در این بین،  کلاه ‌برداران و اسپمرهای فضای مجازی به قدری از این روش شخصی سازی استفاده کرده اند که دیگر نه تنها جذابیت خاصی برای گیرنده‌ها ندارد بلکه با دیدن نام خود در تیتر و یا ابتدای نوشته، احتمال دارد که برای نخستین بار به آن اعتماد و اطمینان نکنند.

 

عنصری که موجب می شود ایمیل مارکتینگ فوق العاده مؤثر و سودمند باشد، عنصر ارتباط می باشد. اما بایستی به این موضوع نیز بیاندیشید که آیا در نخستین مرتبه دریافت کننده ایمیل به شما اعتماد خواهد کرد؟ اصلاً در برخورد اول گیرنده شما را خواهد شناخت یا خیر و اینکه می‌داند که در چه موردی می‌خواهید با او ارتباط برقرار کنید؟

هنگامی که شما نام گیرنده را ذکر می کنید و قصد دارید رابطه تان را با او صمیمی نشان دهید، مطمئن باشید که این موضوع دیگر تاثیر چندانی نخواهد داشت، چه بسا موجب گردد که مخاطب از اینکه شما اینچنین اطلاعاتی از او دارید اندکی آزرده خاطر و ناراحت شود.

لذا بهتر است که شخصی سازی ایمیل را مطابق با یکی از روش های زیر برای گیرنده تان انجام دهید:

گیرنده این امکان را داشته باشد که در رابطه با موضوعاتی که تمایل دارد از شما ایمیل دریافت نماید را مشخص کند. به این ترتیب گیرنده مطمئن خواهد بود که موضوعات غیر مربوط و متفرقه برای او ارسال نخواهید کرد و به همین علت احتمال دیدن و باز کردن ایمیل ها از طرف مخاطب بالاتر خواهد رفت.

گیرنده قادر باشد تعداد دفعات دریافت ایمیل از مارکتینگ شما در بازه زمانی مشخص را تعیین نماید. یعنی در واقع گیرنده معین کند که در طول یک هفته، یک ماه ، یک روز و یا یک فصل به صورت کاملا مشخص چه تعداد ایمیل از شما دریافت خواهد کرد. پس نتیجه این بحث این است که استفاده از نام افراد در تیتر یا ابتدای بدنه ایمیل چندان خوشایند نیست و بهتر است استفاده نکنید.

و بر آن باشید که با استفاده از اختصاص دادن امتیازاتی به مخاطبان خود، از آن ها بخواهید که نام خود را به شما اعلام کنند و از آن پس است که استفاده از نام آن ها در تیتر یا بدنه ایمیل برای برقراری ارتباط بیشتر مطلوب واقع می گردد.

 

زمان ارسال ایمیل

زمان ارسال ایمیل، زمان خاصی نیست

2-مطمئن باشید که ارسال ایمیل مارکتینگ زمان خاصی ندارد!

این جمله که زمان ارسال ایمیل مشخص نیست لزوماً به این مفهوم نیست که شما مجاز هستید در هر بازه زمانی و به شمار نا‌معلوم برای مخاطبان خود امکان ارسال ایمیل مارکتینگ داشته باشید.

در حقیقت منظور از این جمله این است که ارسال ایمیل زمان مخصوصی ندارد. عمدتا افراد ایمیل ها را نوعی پیغام تجاری می دانند و چنانچه تیتر ایمیل مارکتینگ شما مشابه تیترهایی که کلاهبرداران مجازی از آن استفاده می کنند نباشد، احتمال اینکه مخاطب آن را باز کرده و مطالعه کند بسیار بالاست.

اطمینان خاطر داشته باشید که هر ساعت از شبانه روز همانند ساعت های دیگر است و هیچکدام بر دیگری اولویت و ارجحیت ندارد لذا خودتان ر تحت فشار قرار ندهید که حتما رأس ساعت ویژه ای به مخاطبان خود ایمیل ارسال نمایید.

تنها نکته ای که وجود دارد همان است که قبلا نیز گفتیم ، از مخاطبان خود بخواهید که بازه های زمانی مورد تأیید و تعداد ایمیل های دریافتی از شما را را خودشان مشخص نمایند تا در این بازه برایشان ایمیل ارسال کنید.

کوتاه یا طولانی بودن عنوان ایمیل

میزان متن در عنوان ایمیل

3- کوتاه یا طولانی بودن عنوان ایمیل

مطابق با تحقیق انجام شده توسط Adestra  از میان تقریبا 900 میلیون ایمیل ارسال شده و گزارشات مرتبط با آن، افزایش درصد باز کردن ایمیل و یا نرخ کلیک هیچ  ارتباطی به کوتاه و بلند بودن تیتر و شمار کاراکترهای آن ندارد.

نکته مهم و اساسی در طراحی تیتر، استفاده از تیتری است که به درستی دارای فراخوان به عمل باشد و این قابلیت را داشته باشد که در لحظه Engagement  را برای مخاطبان شما ایجاد کند.

لذا تنها کافیست که از یک کپی رایتر در این زمینه استفاده نمایید و هدف خود را از ارسال ایمیل مارکتینگ برای او بازگو نمایید تا در تهیه متن تیتر و بدنه ایمیل مناسب به شما کمک کند.

 

4- محتوای رایگان، بهترین محتوا در بازاریابی ایمیلی

این نکته را در نظر داشته باشید که مخاطبان شما ، وقت زیادی ندارند و عموماً تمایلی به پرداخت هزینه اضافی نیز ندارند. لذا در کسب و کار خود بگردید از طریق ایمیل مارکتینگ  به دنبال یافتن بهترین پیشنهاداتی که می توانید به صورت رایگان در اختیار مخاطبان خود قرار دهید باشید.

استفاده از محتوای تعاملی

استفاده از محتوای تعاملی

5- استفاده از محتوای تعاملی در بازاریابی  ایمیلی

از جمله روش هایی که می تواند تأثیرات مفید و سودمند بسیاری در متن ایمیل مارکتینگ شما ایجاد نماید، استفاده از محتوای تعاملی می باشد.

در این روش شما این امکان را خواهید داشت که سؤالی را مطرح نمایید و سه پاسخ متفاوت برای آن در نظر بگیرید که در همان لحظه مخاطب با یک آزمون روبرو شده و گزینه مورد نظر خود را انتخاب نماید. و درستی پاسخ را برایش نمایش دهید. نکته دیگر اینکه می توانید در هر دو صورت صحیح یا غلط بودن جواب، مخاطب را به سوی توضیحاتی جامع و کامل در رابطه با سؤال پرسیده شده که در وب سایتتان آورده اید هدایت نمایید.

نتیجه گیری:

در این مقاله، 5 استراتژی مهم برای ایمیل مارکتینگ  موفق را برای شما بازگو نمودیم. امیدواریم که از آن بهره کافی را برده باشید. با ما همراه باشید و مقالات ما دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید