بیزینس و کوچینگ

کوچینگ چیست؟ و دلایل اهمیت استفاده از آن

کوچینگ چیست؟ و دلایل اهمیت استفاده از آن

اگر دوست دارید در حوزه ی کاری خود پیشرفت داشته باشید. و بطور مستمر رو به جلو حرکت کنید. لازم است بدانید برای رسیدن به این هدف و پیشرفت و موفقیت در کسب و کار خود می بایست با نقاط ضعف و قدرت خود آشنا شوید.

همچنین موانع پیشرفت را شناسایی کنید برای انجام این اقدامات شما نیاز به راهنمایی ها و راه حل های یک فرد متخصص دارید. به همین منظور استفاده از کوچینگ به شما پیشنهاد می شود.

مفهوم کوچینگ چیست؟

معنای لغوی کوچینگ، مربیگری است که این مربیگری برخلاف تصوری که اکثر ما داریم فقط مربوط به حیطه ی ورزشی نیست، چرا که مربیگری می تواند در عرصه ی سلامت، آموزش، ارتباطات و یا هر چیز دیگری باشد.

در واقع، معقوله ی کوچینگ به یک ارتباط دو جانبه می پردازد که بین کوچ و مراجع است، که از این طریق کوچ به مراجع کمک می کند تا بتوانند برای رسیدن به هدف خود تمرکز کنند تا از این طریق در زندگی خود به نتایج مورد نظرشان برسند.

در این مسیر مراجع در هر زمان که بخواهند می توانند از کوچ خود راهنمایی های لازم را دریافت کنند. در واقع کوچ موقعیتی که مراجع می توانند در آن به موفقیت برسند و در آن توانایی لازم را دارند، شناسایی می کنند و با استفاده از ابزارهای لازم،  راه روشن برای رسیدن به هدف را به آن ها نشان می دهند. از طریق آن خلاقیت و نوآوری فرد افزایش می یابد. برای این که مفهوم کوچینگ را بهتر درک کنید این موضوع را از دو قسمت بررسی می کنیم.

کوچینگ چیست از نگاه کوچ

دلایل استفاده از کوچینگ از دیدگاه کوچ

قسمت اول از نگاه کوچ و قسمت دوم از نگاه مراجع

1.کوچینگ چیست از نگاه کوچ؟

 • کوچ برای این که مراجع بتوانند به او اعتماد کنند، به راحتی با او ارتباط برقرار کنند و مشکلات خود را به او بگویند باید یک ارتباط مؤثر که شامل رازداری، احساس اعتماد، امنیت و اطمینان است را ایجاد کند.
 • در واقع کوچ باید این توانایی را داشته باشد که با ایجاد یک محیط پر از اعتماد فضا را جوری طراحی کند که فرد بتواند بدون دغدغه یا واهمه از موضوع خاص حرف هایی که نمی تواند به کسی بگوید را برای او تعریف کند.
 • کوچ باید در حوزه کوچینگ بدون قضاوت عمل کند و تمام واقعیت ها و نقطه ضعف هایی که در فرد می بیند را به او نشان دهد و دغدغه ی اصلی او در کوچینگ این است که مراجعش را به چیزی که می خواهند برساند.
 • برای این که یک کوچ بتواند کوچینگ حرفه ای داشته باشد باید به مواردی مثل احترام، عدم قضاوت، باور مراجعش و رازداری را در کار خود قرار دهد.
 • در فدراسیون کوچینگ ICF، 11 صلاحیت برای کوچ ها تعریف شده است که در کار حرفه ای خود باید به آن ها عمل کنند و از این 11 مهارت به عنوان یک جعبه ابزار برای رساندن مراجع به هدف روشن استفاده کنند.

 

کوچینگ از نگاه مراجع

دلایل استفاده از کوچینگ از دیدگاه مراجع

2.کوچینگ از نگاه مراجع

 • مراجعی که وارد فرایند کوچینگ می شوند به دنبال تغییرات در سبک زندگی یا کاری خود هستند و در واقع به دنبال چیزی هستند که در حال حاضر آن را ندارند. معمولا این افراد بارها به دنبال آن چیزی که می خواهند رفته اند اما یا مدیریت زمان نداشته اند یا اینکه نتوانسته اند به آن برسند. پس در این زمان است که به یک کوچ نیاز دارند که با کوچینگ مناسب آن ها را به چیزی که می خواهند برساند.
 • در این فرایند، مراجع با گزارش درست از وضعیت خود این اجازه را به کوچ می دهند تا بدانند که در کجا هستند و در آینده به کجا می خواهند برسند تا با آگاهی کامل بتوانند به مراجع کمک کنند.
 • مراجع برای کاری که به عهده ی اوست و تغییری که می خواهد ایجاد کند، با برنامه ریزی که کوچ برای او انجام داده است به جلو می رود و می داند که یک نفر در طول مسیر او را راهنمایی می کند و هر وقت که نیاز داشته باشد می تواند از او کمک بخواهد.

مهمترین دلایل استفاده از کوچینگ چیست؟

 • دنیایی که در آن زندگی می کنید با سرعتی چشمگیر پیش می رود و مدیریت زمان را به یکی از مهم ترین مسائل تبدیل کرده است.
 • شاید برای استفاده از زمان به مدیریت ذهن نیاز دارید و همین مدیریت ذهن افراد را به شرکت در دوره های آموزشی کوچینگ در سراسر جهان ترغیب کرده است تا از این طریق قدرت ذهن و انتخاب خود را بالا ببرند.
 • در کنار این مسائل دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود افراد در حوزه های مختلف از جمله بیزینس، تحصیل، ورزش، زندگی، ثروت، شغل، سلامت و … از کوچینگ استفاده کنند.
برخی از مواردی که در آن استفاده از کوچینگ پیشنهاد می شود

چرا استفاده از کوچینگ پیشنهاد می شود؟

برخی از مواردی که در آن استفاده از کوچینگ پیشنهاد می شود:

 •  زمانی که یک فرد به دنبال هدف یا چالشی سخت باشد ولی رسیدن به آن به راحتی به دست نیاید، در این هنگام لازم است که از فرایند کوچینگ استفاده کند تا با آگاهی در مسیر خود قرار گیرد.
 • زمانی که برای رسیدن به هدف مطلوب به افزایش دانش، اطمینان، مهارت و یا منابع نیاز باشد استفاده از آن، می تواند بسیار کمک کننده باشد و در افزایش این موارد به شما کمک کند.
 •  گاهی در زندگی شخصی یا شغلی به دلایل مختلف نیاز به اصلاح روش یا تغییرات است به همین دلیل برای این که بتوان تغییرات را به نحو احسن انجام داد لازم است ازآن بهره برد.
 •  گاهی دلیل استفاده از کوچینگ می تواند محدودیت زمانی که در انجام کارها وجود دارد، باشد. با استفاده از کوچینگ می توان زمان را برای انجام کارها و درخواست های سخت مدیریت کرد.
 • بعضی اوقات زندگی شخصی و کاری افراد در توازن نیستند و این ناهماهنگی مشکلات زیادی را برای آن ها به وجود می آورد. استفاده از کوچینگ باعث می شود با برنامه ریزی و مدیریت درست مشکل افراد در این حوزه رفع شود.
 •  از دیگر دلایل استفاده از کوچینگ می توان به این مورد اشاره کرد که، گاهی افراد سبک زندگی پیچیده ای دارند و نیاز به ساماندهی و ساده کردن سبک زندگی خود دارند.
 • بسیاری از افراد وقتی در انجام کارهای خود و رسیدن به هدفشان با شکست روبرو می شوند و نمی توانند دلایل و نقطه ضعف های خود در این ناکامی را تشخیص دهند. فرایند کوچینگ به این افراد کمک می کند تا با شناخت نقاط ضعف و تبدیل آن ها به احسن ناکامی هایشان را جبران کنند.

جمع بندی:

موارد ذکر شده تنها بخشی از دلایل استفاده از کوچینگ است. باید به این نکته توجه کنید که کوچینگ یک موضوع تئوری نیست بلکه از طریق تجربه و تمرین در مسائل زندگی می توان به آن رسید. و بسیاری از افراد در حوزه های مختلف شغلی هستند که با استفاده از راهنمایی های کوچ به موفقیت چشمگیری دست یافتند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید